Share

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده بی‌هیچگونه «سازشکاری» و جدا از توافق هسته‌ای، با ایران درباره برنامه موشکی‌اش در گفت‌وگو می‌ماند. فرانسه ایران را تهدید کرده که اگر به گفت‌وگو درباره برنامه موشکی‌اش تن ندهد، برنامه موشکی ایران را تحریم خواهد کرد.

ایران می‌گوید برنامه موشکی‌اش دفاعی‌ست و قابل مذاکره نیست (عکس: آرشیو)

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه ۱۰ نوامبر/ ۱۹ آبان به طور غیرمنتظره‌ای به ریاض سفر کرد که در دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان درباره برنامه موشکی ایران گفت‌وگو کند. مکرون در این سفر پیشنهاد داد که مذاکراتی مانند برجام درباره برنامه موشکی ایران انجام شود و اگر لازم بود با اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران این مذاکرات ادامه یابد و به نتیجه‌ای برسد که حاصل آن ایجاد تعادل در منطقه خاورمیانه باشد. اکنون کمتر از یک هفته بعد از سفر رپیس جمهور فرانسه به عربستان سعودی، روز چهارشنبه ۱۵ نوامبر/ ۲۴ آبان  اگنس روماته، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در جمع خبرنگاران گفته است:

«فرانسه نگران سرعت بی‌وقفه برنامه موشکی ایران است که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض می‌کند و منشأ بی‌ثباتی و ناآرامی در خاورمیانه است.»

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که پس از حصول توافق هسته‌ای در وین و با هدف تأیید آن صادر شد، ایران را ملزم می‌کند از توسعه موشک‌های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خودداری کند.

ایران می‌گوید آزمایش‌های موشکی‌اش در تقایل با توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱  شورای امنیت نیست، زیرا برنامه موشکی این کشور دفاعی‌ست و به همین جهت موشک‌ها با هدف حمل کلاهک هسته‌ای طراحی و آزمایش نشده‌اند.

توان موشکی مورد ادعای ایران – برای بزرگتر شدن تصویر روی آن کلیک کنید

اگنس روماته، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در نشست خبری روز چهارشنبه خود گفت:

«فرانسه مایل است گزینه‌هایی برای آغاز یک گفت‌وگوی سازنده سیاسی و بدون سازشکاری با ایران درباره نظارت سازمان ملل بر برنامه موشکی ایران را بررسی کند. در غیر این‌صورت تحریم اقتصادی شرکت‌ها و اشخاصی که با برنامه موشکی ایران همکاری می‌کنند در دستور کار قرار می‌گیرد.»

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران یکشنبه ۲۱ آبان / ۱۲ نوامبر در واکنش به اظهارات رئیس جمهور فرانسه در ریاض درباره ضرورت بازنگری در برنامه موشکی ایران گفته بود:

«انتظار ما از فرانسه این است که تحت تاثیر القائات و آدرس‌های غلط برخی از کشورهای منطقه خلیج فارس علیه جمهوری اسلامی ایران قرار نگیرند و نسبت به تحولات منطقه حساس خاورمیانه و خلیج فارس واقع بین، منصف و دوراندیش باشد.»

قاسمی این اتهام را که برنامه موشکی ایران سبب بی‌ثباتی در خاورمیانه می‌شود را رد کرد و به تأکید اعلام کرد که ایران از هرگونه مذاکره درباره برنامه موشکی‌اش خودداری می‌کند.

رئیس جمهور فرانسه قرار است در آغاز سال ۲۰۱۸ به ایران سفر کند. این سفر نخستین سفر یک رئیس جمهور فرانسه از آغاز انقلاب تاکنون خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

مخالفت تهران با پیشنهاد فرانسه برای مذاکره بر سر برنامه موشکی

Share