Share

در چهارمین روز پس از وقوع زلزله ۷.۳ درجه‌ای در مرز ایران و عراق، تعداد کشته‌شدگان و نحوه کمک‌رسانی محل ابهام و اختلاف مسئولان در ایران شده است.

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، از مدیریت بحران در زمین‌لرزه ۷.۳ ریشتری انتقاد کرده و گفته «بیش از هزار نفر تاکنون جان باخته‌اند»؛ آماری که نماینده اسلام‌آباد غرب آن را رد می‌کند و می‌گوید اعلام رقمی دو برابر آمار رسمی «تحت تاثیر فضای احساسی طرح شده‌است.»

احمد صفری، نماینده کرمانشاه در مصاحبه‌ای گفته که به برخی روستاها «هیچ کمکی نرسیده‌است» و «بیش از هزار نفر تا الان جان باخته‌اند.» این در حالی است که  اورژانس سراسری ایران شمار کشته‌شدگان را ۴۷۴ نفر  اعلام کرده‌ و گفته ۹۳۸۸ نفر نیر مصدوم شده‌اند. 

اما حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده اسلام‌آباد غرب و دالاهو، در مقابل گفته‌های صفری، اعلام کرده که «هیچ دلیلی برای پنهان کردن آمار فوت شدگان زلزله وجود ندارد، قطعا اعلام آمار درباره کشته‌شدگان آن هم به یکباره بیش از دو برابر خلاف واقعیت است و ممکن است تحت تاثیر فضای احساسی چنین سخنی طرح شده باشد».

فلاحت‌پیشه آمار رسمی را تایید کرده و گفته که «مسئولان ستاد بحران در هر منطق ابتدا تحقیق محلی می‌کنند و محور این گزارش‌ها براساس افراد محلی در روستاها و شهرها است چون خود مردم بیشتر در جریان تلفات هستند.»

او گفته: «تجربه تاریخی نشان داده است که هیچ‌گاه در کشور ما درباره آمار حوادث طبیعی دروغ گفته نشده است و این موضوع اکنون نیز حاکم است.»

احمد صفری اما گفته: «مسئولان خبر ندارند، من خودم به روستایی سرزدم که گفتند ۲۰ نفر را همان روز اول خودشان خاک کرده‌اند این افراد جزو آمار جان باختگان به حساب نمی‌آیند. به نظر من بیش از ۱۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند، فقط در یک کوچه در سرپل ذهاب ۷۰ نفر کشته شده‌اند، در مسکن مهر بیش از ۲۵۰ نفر جان باختند.»

اختلاف نطر دو نماینده محلس ایران اما پرده از بحران در مدیریت بحران ایران بر می‌دارد. به گفته صفری، سازمان‌هایی مانند هلال‌احمر ایران «خود به یک ستاد برای رفع بحران مدیریتی» نیازمند است.

هرچند مسئولان در تلویزیون دولتی ایران از روند مطلوب کمک رسانی به حادثه‌دیدگان سخن می‌گویند، اما گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و عکس‌ها و فیلم‌ها حاکی از آن است که هرج و مرج در روند کمک رسانی، اوضاع را آشفته کرده است. این هرج و مرج تا آنجا بوده که حتی پلیس هم اعلام کرده مامورانی را برای تامین امنیت روند توزیع کمک‌ها و جلوگیری از هرج و مرج مستقر می‌کند.

همین هرج و مرج بهانه‌ای هم به دست مسئولان داده تا نارسایی‌ها را به شرایط نسبت دهند. از جمله عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران با حضور در مجلس گفته که بسیاری از خانواده‌هایی که در زلزله آسیبی ندیده‌اند به مراکز توزیع رفتند و تدارکاتی که برای آنها ارسال نشده بود را گرفتند و به دلیل فقدان نظم عمومی بعضی از محموله های کمک پیش از رسیدن به مقصد مسدود شده است

احمد صفری هم پیش‌تر گفته بود: «وقتی یک وانت اقلام وارد منطقه می‌شود، سریع خالی‌اش می‌کنند. آنهایی که زورشان می‌رسد اقلام را به داخل چادر می‌برند اما آنهایی که سیاه‌پوش و داغدار هستند، خجالت می‌کشند و گرسنه می‌مانند»

در حالی که استاندار کرمانشاه روز چهارشنبه اعلام کرد که بر اساس برآورد اولیه حدود ۴۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در زلزله اخیر خسارت دیده و یا تخریب شده‌اند، گزارش‌ها نشان می‌دهد که تنها  ۱۲ هزار چادر تا روز چهارشنبه توزیع شده است.

 

بیشتر بخوانید:

زلزله در غرب ایران: هزاران نفر زیر سقف آسمان شب را به صبح رساندند

Share