Share

عربستان بار دیگر از شهروندانش خواست تا لبنان را به دلیل احتمال بروز تنش ترک کنند.

پوسترهایی در حمایت از حریری در لبنان که روی آنها نوشته شده: «ما همه سعد هستیم»

ریاض بامداد شنبه ۱۸ نوامبر برای دومین‌بار در کمتر از ۱۰ روز گذشته از شهروندان خود خواست تا «هرچه سریع‌تر» از مرزهای لبنان خارج شوند. گفته می‌شود این درخواست پس از حمله چند جوان لبنانی به دو زن تبعه سعودی منتشر شده است.

پیش از این نیز خبرگزاری رسمی عربستان سعودی پنجشنبه ۹ نوامبر/ ۱۸ آبان به نقل از یک مقام آگاه در وزارت خارجه این کشور اعلام کرده بود که وزارت خارجه عربستان با اتباع این کشور که در لبنان سکونت دارند تماس گرفته و از آن‌ها خواسته هرچه زودتر خاک لبنان را ترک کنند. ریاض از سایر اتباع خود نیز خواست تا از سفر به لبنان خودداری کنند.

چند ساعت بعد وزارت خارجه کویت، بحرین و امارات هم با انتشار اطلاعیه مشابه‌ای از شهروندانشان خواستند لبنان را ترک کنند.

روابط بین ریاض و بیروت پس از استعفای سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان بحرانی شد. سعد حریری شنبه چهارم نوامبر / ۱۳ آبان در ریاض به طور غیرمنتظره از طریق تلویزیون عربستان سعودی استعفای خود را از سمت نخست‌وزیری لبنان اعلام کرد. او گفته بود به دلیل دخالت حزب‌الله لبنان و ایران در کار دولت استعفا می‌دهد.

میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان این استعفاء را نپذیرفته و خواستار بازگشت حریری به لبنان شده است. برخی دیگر از مقام‌های لبنانی نیز ادعا کرده بودند که حریری تحت فشار عربستان و بر خلاف میل خود استعفا داده و در ریاض در بازداشت به سر می‌برد.

حریری شنبه به فرانسه پرواز کرد.


در همین زمینه

حریری در پاریس: میانجیگری فرانسه در بحران خاورمیانه

فراخوان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به اتباعشان: لبنان را ترک کنید

Share