Share

فشارها بر رابرت موگابه، رئیس‌جمهوری ۹۳ ساله زیمباوه برای کناره‌گیری از قدرت افزایش یافته است. حزب حاکم از رهبر خود خواسته تا از قدرت کناره بگیرد. هزاران معترض نیز در پاسخ به فراخوان کهنه‌سربازان جنگ‌های استعماری به خیابان‌ها آمده‌اند و خواستار کناره‌گیری موگابه شده‌اند.

زیمباوه‌ای‌ها از کودتای ارتش حمایت کرده اند

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، هزاران شهروند زیمباوه‌ای شنبه ۱۸ نوامبر در خیابان‌های هراره، پایتخت این کشور گرد آمده‌اند تا به چهار دهه حکمرانی نخستین رئیس‌جمهوری زیمباوه پس از استقلال این مستعمره سابق بریتانیا پایان دهند.

این تظاهرات اعتراضی با پایکوبی و شادی مردم همراه است و خیابان رابرت موگابه در هراره به صحنه برگزاری یک کارناوال اعتراضی بدل شده. تظاهراتی که اگر چند روز پیش برگزار شده بود، همچون گذشته با سرکوب شدید نیروهای امنیتی مواجه می‌شد.

سربازان اکنون تظاهرکنندگان را به سوی میدان اصلی شهر هدایت می‌کنند تا پای صحبت‌ سخنران‌های تعیین‌شده این رویداد حاضر شوند.

برخی از تظاهرکنندگان تصاویری از برخی فرماندهان ارتش در دست داشتند که این هفته موگابه را در بازداشت خانگی قرار دادند.

گروه‌های کهنه‌سربازان جنگ‌های استعماری با بریتانیا برای تظاهرات شنبه در هراره فراخوان داده بودند و ارتش زیمباوه و حزب حاکم زانو-پی‌اف از آن حمایت کرده بود. کهنه‌سربازان خواستار حضور حداکثری مردم برای «پایان‌دادن به کاری که ارتش شروع کرده است» شده بودند.

گروه‌های کهنه‌سربازان جنگ‌های استعماری پیش از این از حامیان موگابه بودند و به عنوان ابزار سرکوب مخالفان فعالیت می‌کردند.

برکناری قریب‌الوقوع موگابه

ارتش زیمبابوه، سه‌شنبه شب ۱۴ نوامبر / ۲۳ آبان اعلام کرد که کنترل این کشور را در دست گرفته است. ارتش زیمبابوه می‌گوید کنترل اوضاع توسط ارتش برای جلوگیری از «بدتر شدن بحران سیاسی، اجتماعی و اقتصادی» و خنثی کردن «جنایتکاران در اطراف رئیس‌جمهوری» انجام شده و یک کودتا نیست. برخی از پیروان موگابه دستگیر شده‌اند؛ از جمله ایگناتیوس چومبو، وزیر دارایی.

دخالت ارتش پس از برکناری امرسون منانگاگوا، معاون رئیس‌جمهوری روی داد. این برکناری آماده‌سازی برای انتقال قدرت به گریس موگابه، همسر رئیس‌جمهوری تعبیر شده بود. منانگاگوا از سیاستمداران پرنفوذ و یکی از قدرتمندترین چهره‌های امنیتی زیمباوه است و به «تمساح» شهرت دارد. گریس موگابه نیز به دلیل سبک زندگی بسیار پرهزینه و تجملاتی، فاش‌شدن اسنادی از او در ویکی‌لیکس درباره به جیب‌زدن پول فروش الماس‌های زیمباوه و دیگر اتهام‌های فساد از محبوبیت بسیار اندکی برخوردار است.

موگابه جمعه برای نخستین‌بار از زمان حبس خانگی در یک مراسم عمومی در دانشگاهی در هراره حاضر شد.

حزب حاکم زانو-پی‌اف نیز جمعه از برکناری موگابه، رهبر این حزب از قدرت حمایت کرد. تمام شاخه‌های محلی این حزب در ۱۰ استان زیمباوه به موگابه رأی عدم صلاحیت داده‌اند.

موگابه تاکنون در برابر فشارها مقاومت کرده و گفته که برای رایزنی با رهبران آفریقایی و فرماندهان ارتش به زمان بیشتری نیاز دارد.

یک مقام ارشد حزب حاکم به خبرگزاری «رویترز» گفته است که «اگر موگابه سرسختی نشان دهد، کاری می‌کنیم یکشنبه اخراج شود. وقتی این کار انجام شد، سه‌شنبه فرآیند برکناری رسمی در پارلمان آغاز می‌شود.»


در همین زمینه

«موگابه حاضر به‌کناره‌گیری از قدرت نیست»

Share