Share

همزمان با بالاگرفتن تنش بین آنکارا و کردهای سوریه، گزارش‌ها حاکی از بازداشت سخنگوی «نیروهای دموکراتیک سوریه» به دست سازمان اطلاعات ترکیه است.

طلال سلو در مرکز تصویر، در حال خواندن بیانیه در رقه

به گزارش روزنامه ترکیه‌ای «حریت»، سازمان اطلاعات ترکیه طلال سلو، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه را بازداشت کرده است.

پیش از این رسانه‌های ترکیه گزارش داده بودند که سلو چهارشنبه خود را تسلیم شورشیان سوری تحت حمایت آنکارا کرده است.

محمد عبدالله، یکی از اعضای ارشد شورشیان تحت حمایت ترکیه در بیروت به خبرگزاری فرانسه گفته بود که طلال سلو از نیروهای دموکراتیک جدا شده و خود را تسلیم این شورشیان کرده است.

اما نیروهای دموکراتیک سوریه این روایت را تکذیب کردند و گفتند که سلو «در عملیات ویژه سازمان اطلاعات ترکیه» بازداشت شده است. به ادعای این گروه، طلال سلو «تهدیدهایی علیه جان فرزندانش که در ترکیه زندگی می‌کنند، دریافت کرده بود.»

نیروهای دموکراتیک سوریه (قوات سوریا الدیمقراطیه یا ق.س.د) ائتلافی از نیروهای کرد و عرب به رهبری «یگان‌های مدافع خلق» (ی‌پ‌گ) است. ی‌پ‌گ شاخه نظامی حزب چپ‌گرایان کرد با نام حزب اتحاد دموکراتیک است. این گروه کنترل بخش‌های عمدتاً کردنشین در شمال سوریه را در دست دارد.

این ائتلاف تحت حمایت آمریکا است و گروه «دولت اسلامی» (داعش) را اکتبر امسال از رقه، پایتخت خلافت خودخوانده‌اش بیرون راند.بنابر گزارش حریت، سلو در حال پاسخ‌دادن به پرسش‌‌های مقام‌های امنیتی ترک درباره «فعالیت‌های ی پ گ، ساختار آن و موقعیت‌اش در عفرین است.»

دیروز رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که ی پ گ باید از منطقه عفرین در شمال غرب سوریه بیرون رانده شوند.

او به اعضای حزب حاکم «عدالت و توسعه» در آنکارا گفت: «ما باید عفرین را از ساختاری که سازمان تروریستی یگان‌های مدافع خلق نامیده می‌شود پاک‌سازی کنیم.»

ترکیه ی پ گ را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) می‌داند و پ ک ک را نیز گروهی تروریستی به شمار می‌آورد.

طلال سلو یکی از مشهورترین چهره‌های رسانه‌ای نیروهای دموکراتیک سوریه است. او همواره اخبار و بیانیه‌های این گروه را از طریق شبکه‌های اجتماعی و گفت‌و‌گو با دیگر رسانه‌ها منتشر می‌کرد.


در همین زمینه

Share