Share

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر با انتقاد از عربستان، استعفای نخست‌وزیر لبنان از ریاض را مشابه محاصره تحمیل‌شده بر قطر دانست.

وزیر خارجه قطر (چپ) در بازدید از واشنگتن در کنار وزیر خارجه ایالات متحده (راست) – آرشیو

وزیر خارجه قطر جمعه ۱۷ نوامبر در واشنگتن گفت که «شاهد الگویی از بی‌مسئولیتی و رهبری بی‌ملاحظه در منطقه هستیم که صرفاً با قلدری در حال تلاش برای وادارکردن کشورها به سرسپردگی است.»

او با اشاره به استعفای سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان گفت: «دقیقاً همان اتفاقی که شش ماه پیش برای قطر رخ داد، اکنون بر سر لبنان آمده. رهبران عربستان و امارات متحد عربی باید بفهمند که … حق دخالت در امور داخلی دیگر کشورها را ندارند.»

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر پنجم ژوئن / ۱۵ خرداد سال جاری اعلام کردند که برای حفظ منافع ملی خود، مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم، و به دلیل دخالت قطر در مسائل داخلی کشورشان رابطه سیاسی با این کشور ‌را قطع می‌کنند. آن‌ها راه‌های زمینی و حریم هوایی خود را بر روی قطر مسدود کردند.

قطر هر گونه حمایت از گروه‌های افراطی را انکار می‌کند. این بحران به‌رغم میانجی‌گری کویت و پادرمیانی کشورهای مختلف همچنان ادامه دارد.

فاطمه سالم باعشن، سخنگوی سفارت عربستان در آمریکا در واکنش به سخنان وزیر خارجه قطر گفت: «سیاست خارجی پادشاهی عربستان سعودی همواره مبتنی بر ثبات، صلح و امنیت منطقه‌ای بوده است و ریاض در امور داخلی همسایگانش دخالت نمی‌کند.»

انتقادها از عربستان پس از استعفای سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در ریاض افزایش یافت. او گفته بود به دلیل دخالت حزب‌الله لبنان و ایران در کار دولت استعفا می‌دهد. اما مقام‌های لبنانی ادعا کرده اند که استعفای او و بازنگشتنش به لبنان تحت فشار عربستان صورت گرفته است.

جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان جمعه گفته بود که این استعفا نقشه‌ای برای بی‌ثبات‌کردن منطقه است.


در همین زمینه

حریری در پاریس: میانجیگری فرانسه در بحران خاورمیانه

وزیر خارجه آمریکا: بحران قطر به زودی حل نمی‌شود

Share