Share

به گفته یک فعال محیط زیست، پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه ایران دچار خشکسالی شده و شکل‌گیری جزایر در آن گسترش یافته است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، مجتبی گهستونی، سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان از خشکی آب رودخانه کارون اهواز خبر داد.

مجتبی گهستونی گفت: "رودخانه کارون در زیر پل اهواز به محلی برای پیاده‌روی تبدیل شده‌است و زیر پل تاریخی و قدیمی اهواز ماهی‌های زیادی مرده‌اند و حتی سربازان چادرهایی برپا کرده و در آن محل زندگی می‌کنند."

وی افزود: "همه بستر رودخانه کارون خشک نشده اما به دلیل گستردگی تشکیل جزایر در کارون، خشکسالی کارون در منطقه اهواز به فاجعه تبدیل شده‌است."

این فعال محیط زیست گفت: "جزایر زیادی که به دلیل کم‌آبی کارون ایجاد شده باعث شده که در دو سمت پل سفید اهواز،‌ چشم‌انداز یک‌دستی از کارون وجود نداشته‌باشد."

مجتبی گهستونی، سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان علت خشک شدن رودخانه کارون را سدسازی‌های صورت گرفته دانست

به گزارش ایلنا در دهه ۵۰ خورشیدی جزیره‌ای که به نام جزیره پارک معروف بود، ۱۰ متر مربع مساحت داشت اما اکنون این جزیره نزدیک به ۱۳ هکتار مساحت پیدا کرده‌است.

به گفته مجتبی گهستونی به‌منظور ایجاد پارک ساحلی در حاشیه کارون در هر دو طرف شرق و غرب آن بیش از ۱۰۰ متر را خشک می‌کنند و به همین خاطر عرض رودخانه در حال کم شدن است.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان علت خشک شدن رودخانه کارون را سدسازی‌های صورت گرفته دانست و گفت: "سدهای کارون سه، چهار، شهید عباس‌پور، سد مسجد سلیمان، گتوند علیا، سد مخزنی گتوند و سدهای کوچک و بزرگ دیگر حجم زیادی از آب کارون را در خود جمع کرده و موجب خشکی رودخانه در مقاطع دیگر می‌شوند."

وی با تأکید بر این‌که "آلودگی رودخانه کارون قابل کتمان نیست"، گفت که رودخانه کارون به استخر فاضلاب شهری و صنعتی تبدیل شده‌است و شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان دچار مشکل کم‌آبی هستند.

عبدالله کعبی، نماینده آبادان در مجلس ایران و نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس خردادماه سال جاری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفته بود: "حدود ۲۰۰ میلیون مترمربع فاضلاب اعم از شهری، صنعتی و کشاورزی استان به کارون سرازیر می‌شود که این امر باعث شده رودخانه کارون به بزرگ‌ترین استخر فاضلاب تبدیل شود."

کعبی افزوده بود: "یکی از بزرگ‌ترین عوامل آلودگی رودخانه کارون ساخت چندین سد بر روی این رودخانه است به‌شکلی که وقتی آب این رودخانه به شهر‌های پرجمعیت می‌رسد به یک کانال تبدیل می‌شود."

وی شهرهای اهواز، شوشتر، آبادان و خرمشهر در استان خوزستان را از مهم‌ترین منابع آلودگی رودخانه کارون عنوان کرده بود که در این میان اهواز بیشترین سهم را دارد.

رود کارون پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه ایران به‌شمار می‌رود که با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین رود داخل ایران است. کارون همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی بود.

در حاشیه کارون تمدن‌های بزرگی از ایران شکل گرفته‌است.
 

Share