Share

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و بشار اسد، رئیس جمهوری عربی سوریه با یکدیگر در شهر سوچی دیدار و گفت‌وگو کردند و به این توافق دست یافتند که با به پایان رسیدن عملیات نظامی در بحران سوریه، می‌بایست راه‌حلی سیاسی برای پایان دادن به این بحران یافت.

۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ سوچی: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و بشار اسد رئیس جمهوری عربی سوریه

کرملین سه‌شنبه ۲۱ نوامبر اعلام کرده که در هفته جاری سران کشورهای ترکیه و ایران نیز برای مشارکت در حل بحران سوریه و یافتن یک راه‌کار سیاسی برای آینده این کشور به روسیه سفر می‌کنند.

ولادیمیر پوتین اعلام کرده که قصد دارد درباره بحران سوریه با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و برخی سران کشورهای عربی و با امیر قطر نیز تلفنی گفت‌و گو و مشورت کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین به بشار اسد گفته است:

«تا پیروزی کامل بر تروریسم راهی طولانی در پیش داریم. با این‌حال تا آنجا که به همکاری چندجانبه ما در سوریه مرتبط است، این واقعیت دارد که عملیات نظامی در سوریه به پایان رسیده. گمان می‌کنم حالا طبعاً مهم‌ترین موضوع این است که برای پرسش‌ها و ابهامات سیاسی پاسخی بیابیم و من خوشوقتم که می‌بینم شما هم آماده‌اید با گروه‌هایی همکاری کنید که در پی یافتن راه‌های مسالمت‌آمیز [برای سوریه] اند.»

خبرگزاری رویترز گزارش داده که بشار اسد که در سوچی – استراحتگاه پوتین و محل برگزاری دور بعدی مذاکرات صلح- با کت و شلواری تیره مقابل رئیس جمهور روسیه نشسته بود، گفته است:

«در این مرحله، به ویژه بعد از پیروزی بر تروریست‌ها، ما هم علاقمندیم پروسه سیاسی در سوریه را آغاز کنیم و ما گمان می‌کنیم وضع سوریه از نظر سیاسی به گونه‌ای‌ست که می‌توان به پیشرفت‌هایی از نظر سیاسی دست یافت. ما به حمایت روسیه دلگرمیم که اجازه نمی‌دهد هر کسی در پروسه سیاسی دخالت کند.»

آخرین بار ولادیمیر پوتین و بشار اسد ۲۰ اکتبر ۲۰۱۵ در مسکو با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده بودند. در آن زمان روسیه عملیات نظامی در سوریه را تازه آغاز کرده بود.

بیشتر بخوانید:

روسیه: نشست سوچی درباره سوریه برگزار می‌شود

 

Share