Share

۲۷ عضو اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل پایتخت بلژیک از ایران خواستند تا مجازات اعدام را به حال تعلیق در آورد.

 

به گزارش ریانووستی، اتحادیه اروپا در این نشست که روز دوشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۰ برگزار شد، هدف از تعلیق مجازات اعدام را "لغو کامل" آن در ایران اعلام کرد.

اما ایران نه تنها از لغو مجازات اعدام و قصاص استقبال نمی‌کند بلکه می‌گوید بر اساس آموزه‌های اسلامی "در قصاص، زندگی وجود دارد."

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران خرداد ۱۳۹۰ گفت غربی‌ها با ایران بر سر قصاص مشکل دارند، در حالی‌که قصاص "بسیار زیبا و مهم" است.

وی گفته بود: "در قصاص حیات است و از قضات درخواست می‌کنیم که در احکامی که در مورد اعدام و قصاص صادر می‌کنند، تفسیر آن را هم بنویسند و تلگرافی رأی ندهند؛ زیرا ما هزاران پرونده اعدام و قصاص را ترجمه کرده و به جهان ارائه می‌کنیم."

ایران نه تنها از لغو مجازات اعدام و قصاص استقبال نمی‌کند بلکه می‌گوید بر اساس آموزه‌های اسلامی "در قصاص، زندگی وجود دارد"

در قوانین ایران، قصاص در شمار یکی از احکام اسلامی محسوب شده است. در پرونده‌های قتل، متهمان با استناد به "قصاص" با طناب دار اعدام می‌شوند مگر آن‌که خانواده مقتول از قصاص طرف‌نظر کنند.

ایران از جمله کشورهایی است که آمار اعدام در آن روند افزایشی دارد.

قتل، فروش مواد مخدر، تجاوز، آدم‌ربایی و سرقت مسلحانه از جمله جرم‌هایی هستند که مجازات آن‌ها بر اساس قوانین ایران اعدام است.

در یکی از تازه‌ترین احکام اعدام در ایران، چهارشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۰ چهار متهم پرونده تجاوز گروهی به زنان در خمینی‌شهر اصفهان، در پارک بهشت این شهر و در ملاءعام اعدام شدند.

اعدام‌شدگان متهم شده بودند که خرداد‌ماه امسال در خمینی‌شهر استان اصفهان با ورود به یک باغ و حبس کردن مردان، به زنان و دختران آن‌ها تجاوز کرده‌اند.

هم اکنون دو سوم کشورهای عضو سازمان ملل، یعنی ۱۳۰ کشور، حکم اعدام را کنار گذاشته‌اند، اما در ۶۲ کشور همچنان مجازات اعدام اجرا می‌شود که جمهوری اسلامی ایران یکی از این کشور‌ها است.

دو روز پیش "کمیته ضد اعدام و مجازات مرگ" اعلام کرد از ابتدای سال ۱۳۹۰ تاکنون (تا روز دوشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۰) ۱۷۳ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

در این گزارش از استان‌های کرمان، فارس، خوزستان و اصفهان به عنوان چهار استانی نام برده شده که در رتبه اول تا چهارم اعدام در ایران قرار دارند.

 

Share