Share

از امروز، چهارشنبه یکم آذر نان در ایران گران شد، اما رئیس انجمن صنفی کارگران خباز می‌گوید: «تجربه‌های پیشین نشان می‌دهد که افزایش قیمت نان تأثیری در افزایش مزد کارگران نداشته است.»

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

علی یزدانی، رئیس انجمن صنفی کارگران خباز ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری کار (ایلنا)، ضمن بیان این موضوع، نگرانی خود را نسبت به افزایش تورم در پی افزایش قیمت نان اعلام کرد.

یزدانی گفت: «افزایش قیمت نان روی سایر اقلام نیز تأثیر می‌گذارد چنان‌چه وقتی از دو ماه پیش گمانه‌زنی درباره افزایش قیمت نان بالا گرفت قیمت برخی از کالاهای دیگر نیز افزایش یافت.»

اتحادیه نانوایان ایران چندی پیش در نامه‌ای به ستاد تنظیم بازار خواستار افزایش قیمت نان شده بود و ستاد تنظیم بازار نیز قیمت انواع نان را از روز یکم آذرماه ۱۵ درصد گران کرد.

رئیس انجمن صنفی کارگران خباز افزود: «افزایش قیمت نان پس از سه سال ثابت نگه داشتن نباید به گونه‌ای در نیمه دوم سال انجام شود که سفره‌های کوچک کارگران و افراد کم درآمد جامعه را کوچک‌تر کند.»

علی یزدانی همچنین افزایش قیمت نان را بی‌ارتباط با افزایش کیفیت نان دانست و گفت از هم‌اکنون کارگاه‌های خبازی برای کاستن از هزینه‌های خود به ناچار کیفیت نانی که به دست مردم می‌رسانند را پایین‌تر می‌آورند.

بر اساس آمار‌ها مصرف سرانه نان در نقاط مختلف ایران بین ۱۳۵ تا ۵۰۰ گرم در روز و حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم در سال است. طبقات کم درآمد شهری و روستایی بیش از ۸۰ درصد از غذای مورد نیاز خود را از طریق نان تأمین می‌کنند.

براساس اعلام منابع دولتی سرانه مصرف نان در ایران شش برابر میانگین جهانی است. میزان مصرف سالانه نان در ایران هم نزدیک به ۱۵ میلیارد تن گزارش شده است.

بیشتر بخوانید:

نان از اول آذر گران می‌شود

قیمت نان در ایران ۳۵ درصد افزایش یافت

Share