Share

در ایران مدام حرکت‌ها و اجلاس‌هایی برای تبلیغ شیعی‌گری برپا می‌شود. آخرین نمونه آن “اجلاس محبان اهل بیت” است. شرکت‌کنندگان در این اجلاس امروز به دیدار خامنه‌ای رفتند. ولی فقیه در نطقی که برای آنان کرد از وحدت امت اسلامی سخن گرفت.

خامنه‌ای، در حال سخنرانی برای شرکت‌کنندگان در “اجلاس محبان اهل بیت”: «هر جا به حضور ما در مقابله با استکبار نیاز باشد کمک خواهیم کرد.»

“اجلاس محبان اهل بیت” کنفرانسی بین‌المللی است. در آن ۵۰۰ نفر از خارج و ۲۵۰ نفر از داخل شرکت کرده‌اند. مخارج چنین کنفرانس‌هایی از بودجه دولت است، اما در هیچ کدام از ردیف‌های بودجه ذکر مشخصی از آنها نمی‌شود. مضمون اجلاس کنونی در تهران، تبلیغ شیعی‌گری در برابر سنی‌گری در شکل تکفیری آن است و از این رو برگزار کنندگان اجلاس مدعی هستند که کنفرانس برای تقویت وحدت اسلامی برگزار شده و «علمای سنی» هم در آن شرکت دارند.

“اجلاس محبان اهل بیت” به مدت دو روز در “سالن اجلاس سران”، که بزرگترین و مجهزترین سالن برای گردهمایی در ایران است، برگزار می‌شود.

"اجلاس محبان اهل بیت" در "سالن اجلاس سران"

“اجلاس محبان اهل بیت” در “سالن اجلاس سران”

در روز دوم اجلاس، شرکت کنندگان در آن را به بار عام خامنه‌ای بردند. ولی فقیه برگزاری اجلاس شیعی‌گری را خواستِ سنیان نیز دانست و گفت: «حب اهل‌بیت مخصوص شیعیان نیست؛ همچنان‌که وجود پیامبر اسلام وسیله‌ وحدت بین مسلمین است،‌ محبت اهل‌بیت هم می‌تواند عامل وحدت باشد و امروز دنیای اسلام به این محبت و همدلی به‌شدت نیازمند است.»

تغییر محور مسائل منطقه خاورمیانه

خاورمیانه در گذشته با نزاع اعراب و اسرائیل مشخص می‌شد. اکنون شاخص آن نزاع شیعه و سنی است. منطقه به عرصه جنگ نیابتی ریاض و تهران تبدیل شده است. مداخلات نظامی حکومت ایران از یکی طرف دیگر و از طرف دیگر حرکت‌های تبلیغی آن از راهپیمایی اربعین گرفته تا اجلاس‌های ریز و درشت در تهران و قم و مشهد و ایجاد و تقویت مؤسسات شیعی‌گری در کشورهای مختلف آتش این ستیز را تیز می‌کند. عربستان هم سیاست مشابهی را پیش می‌برد. تقابل تهران و ریاض و ایجاد صف‌بندی گرد محور تقابل شیعه و سنی فضای سیاسی منطقه را دگرگون کرده است.

خامنه‌ای در سخنرانی امروز خود به این واقعیت که دیگر نزاع اعراب و اسرائیل محور مسائل منطقه نیست اعتراف کرد و گفت: «امروز پیکر دنیای اسلام به‌شدت زخم‌خورده است و دشمنان اسلام توانسته‌اند با ایجاد جنگ و اختلاف، دنیای اسلام را فشل کنند و دشمن آن را در حاشیه‌ امن نگهدارند. در غرب آسیا رژیم صهیونیستی در امنیت به سر ببرد و آن‌وقت مسلمانان به جان هم بیفتند.»

رهبر جمهوری اسلامی چاره را در «وحدت امت اسلامی» می‌بیند. او در سخنرانی امروز خود برای تحقق این وحدت دو راه حل پیش گذاشت:

  • توسل به «اهل بیت» علاوه بر توسل به «وجود پیامبر اسلام»،
  • و مبارزه با کسانی که در درون امت اسلامی «برخلاف مصالح اسلام عمل می‌کنند و برخلاف نص صریح قرآن “أشداء بینهم و رحماء علی الکفار” هستند.»

توصیه ولی فقیه تداوم مسیر فعلی و تلاش برای ایجاد «وحدت امت اسلامی» گرد ایدئولوژی ولایی است. او بر دخالت‌ عملی هم تأکید کرد و گفت: «هر جا به حضور ما در مقابله با استکبار نیاز باشد کمک خواهیم کرد.»


در همین زمینه

چطور منازعه‌ شیعه و سنی بدل به کانون ژئوپلیتیکی خاورمیانه شده است

Share