Share

سایت مجله اشپیگل آلمان فاش ساخته که زیگمار گابریل، وزیر خارجه این کشور قصد داشته به بغداد و اربیل برود تا به‌دلیل اختلافات موجود میان دولت مرکزی و اقلیم کردستان بین آن‌ها میانجی‌گری کند اما بغداد با این ایده مخالفت کرده است.

زیگمار گابریل و مسعود بارزانی در دیدار ماه آوریل وزیر خارجه آلمان از اقلیم کردستان

زیگمار گابریل و مسعود بارزانی در دیدار ماه آوریل وزیر خارجه آلمان از اقلیم کردستان

بر اساس این گزارش، برنامه گابریل این بود که در آغاز ماه نوامبر به بغداد برود و در آن‌جا با دولت مرکزی گفت‌وگو کند و سپس به اربیل، مرکز اقلیم کردستان رفته و تلاش کند دو طرف را پای میز مذاکره بکشاند.

اما دولت مرکزی گفته است از سفر وزیر خارجه آلمان به بغداد استقبال می‌کند ولی پس از اعلام استقلال کردستان سفر به اربیل مناسب نیست.

این گزارش افزوده است که حتی آنگلا مرکل در تماس تلفنی با حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق نتوانسته او را در این زمینه قانع کند و گابریل سفر خود را به‌طور کامل لغو کرده است.

همه‌پرسی استقلال کردستان ۲۵ سپتامبر / ۳ مهر برگزار شد و ۹۲ در صد از شرکت‌کنندگان به جدایی اقلیم کردستان از عراق رأی مثبت دادند. در پی این همه‌پرسی، بغداد اربیل را تحت فشار قرار داد تا نتایج این همه‌پرسی را لغو کند. دو ماه پس از همه‌پرسی، دادگاه عالی قانون اساسی عراق، به‌عنوان عالی‌ترین مرجع قضایی این کشور نیز این همه‌پرسی را به‌شکل رسمی غیرقانونی اعلام کرد.

تنش بین کردها و دولت مرکزی عراق از آن رو برای آلمان اهمیت دارد که تاکنون سربازان آلمانی در عراق پیشمرگه‌های کرد را آموزش داده‌اند و تسلیحات در دسترس آن‌ها گذاشته‌اند. بغداد چندان از این موضوع راضی نیست.

بیشتر بخوانید:

دادگاه قانون اساسی عراق همه‌پرسی استقلال کردستان را غیرقانونی خواند

Share