Share

والری گراسیموف، رئیس ستاد ارتش روسیه از قصد کاهش قابل توجه نیروهای نظامی این کشور در سوریه خبر داد.

والری گراسیموف، رئیس ستاد ارتش روسیه (راست) و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

والری گراسیموف، رئیس ستاد ارتش روسیه (راست) و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

به‌گفته گراسیموف کاهش نیروهای روسیه به دلیل آن است که با دستیابی به اهداف نظامی در سوریه نیاز چندانی به حضور آن‌ها در این کشور نخواهد بود.

او که در حاشیه دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و فرماندهان ارتش در سوچی سخن می‌گفت، همچنین افزود فرایند کاهش نیروهای روسیه در سوریه می‌تواند تا پیش از پایان سال ۲۰۱۷ نیز آغاز شود. روسیه اما با دو پایگاه نظامی، یک مرکز نظارت بر آتش‌بس و مجموعه «ساختارهای ضروری به‌منظور پیشبرد امور» در سوریه حضور خواهد داشت.

روسیه یک بار نیز پس از تسخیر کامل شهر حلب توسط ارتش سوریه و با کمک روسیه و متحدانش، در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵) از آغاز کاهش نیروهای نظامی خود خبر داده بود. پیش از آن در مارس ۲۰۱۶ (اسفند ۱۳۹۴) پوتین اعلام کرده بود که بخشی از نظامیان روسی از سوریه خارج می‌شوند. شورای امنیت سازمان ملل نیز از تصمیم خروج نیروهای روسیه از سوریه استقبال کرده بود.

مسکو اصلی‌ترین متحد بشار اسد در طول شش سال جنگ داخلی سوریه است. عملیات نظامی روسیه در سوریه اواخر سپتامبر ۲۰۱۵ (مهرماه ۱۳۹۴) آغاز شد.

در ماه‌های اخیر گروه «دولت اسلامی» (داعش) شکست‌های سنگینی را در سوریه متحمل شده است. این گروه تقزیباً از تمام مواضع خود عقب نشسته است.

بیشتر بخوانید:

پوتین دستور خروج نیروهای روسیه از سوریه را داد

Share