Share

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را «هیتلر جدید» خاورمیانه نامیده بود، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش، این سخنان را «ناپخته، ناسنجیده و سخیف» عنوان کرده است.

بهرام قاسمی

نیویورک تایمز گفت‌وگو با بن سلمان را جمعه ۲۴ نوامبر / ۳ آذر منتشر کرد. در این مصاحبه ولیعهد عربستان سعودی با بیان این‌که جمهوری اسلامی به رهبری خامنه‌ای قصد دارد مرزهایش را در منطقه گسترش دهد، گفت: «ما نمی‌خواهیم که هیتلر جدید در ایران آن‌چه در اروپا رخ داد را در خاورمیانه تکرار کند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به این سخنان گفته است: «به ایشان اکیداً توصیه می‌کنیم اینک که به فکر الگوبرداری از مشی و رفتار دیکتاتور‌های معروف منطقه افتاده است، اندکی تأمل و تفکر نموده و قدری هم به سرنوشت محتوم آن‌ها در سالیان اخیر بیندیشد.»

قاسمی ضمن متهم کردن عربستان سعودی به دخالت در امور لبنان همچنین افزود: «ولیعهد سعودی باعث شده است کسی در جهان و عرصه بین‌الملل اعتباری برای اینگونه سخنان وی قائل نشود.»

ایران و عربستان سعودی با یکدیگر رابطه ندارند و در هفته‌های اخیر با حمله موشکی شیعیان حوثی مورد حمایت ایران به عربستان و استعفای سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در ریاض، این وضعیت به تنشی کم‌سابقه بین این دو کشور تبدیل شده است.

ایران و عربستان سعودی در مناقشه‌های منطقه‌ای سوریه و یمن دو جبهه رودررو را تشکیل می‌دهند. اکنون این خطر وجود دارد که جنگ نیابتی آن‌ها به جنگ مستقیم تبدیل شود.

Share