Share

با دستور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران مصوبه افزایش ۱۵ درصدی قیمت نان متوقف شد.

عکس از آرشیو

اواسط آبانماه امسال ستاد تنظیم بازار در ابلاغیه اعلام کرده بود که قیمت نان از شنبه چهارم آذر در تهران و دوشنبه ششم آذر در شهرستان‌ها ۱۵ درصد افزایش می‌یابد.

حسین درودیان، مسئول نظارت و بازرسی اتاق اصناف شنبه چهارم آذر در گفت‌وگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: «طبق صحبت‌های رییس‌جمهوری قرار است که افزایش قیمت نان متوقف شود.»

با انتشار ابلاغیه ستاد تنظیم بازار گزارش شده بود که برخی نانوایی‌ها پیش از موعد اجرای این مصوبه، قیمت نان را تا ۳۵ درصد افزایش داده‌اند.

اما مسئول نظارت و بازرسی اتاق اصناف با رد این گزارش‌ها گفت: «تا آنجا که ما اطلاع داریم هیچ یک از نانوایی‌های دولتی چنین کاری نکرده‌اند».

اتحادیه نانوایان ایران چندی پیش در نامه‌ای به ستاد تنظیم بازار خواستار افزایش قیمت نان شده بود. همزمان با این درخواست، خسرو تاج، قائم‌مقام پیشین وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران گفته بود که دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان در سال ۱۳۹۶ ندارد.

اما علی یزدانی، رئیس انجمن صنفی کارگران خباز ایران می‌گوید: «تجربه‌های پیشین نشان می‌دهد که افزایش قیمت نان تأثیری در افزایش مزد کارگران نداشته است.»

بر اساس آمار‌ها مصرف سرانه نان در نقاط مختلف ایران بین ۱۳۵ تا ۵۰۰ گرم در روز وحدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم در سال است. طبقات کم‌درآمد شهری و روستایی بیش از ۸۰ درصد از غذای مورد نیاز خود را از طریق نان تأمین می‌کنند.


در همین زمینه

قیمت نان در ایران ۳۵ درصد افزایش یافت

Share