Share

ولید جنبلاط، رهبر حزب سوسیالیست لبنان و از سیاستمداران برجسته دروزی‌های این کشور از عربستان سعودی خواست تا مذاکره با ایران را آغاز کند. سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان نیز بار دیگر تأکید کرد که سیاست‌های گروه شیعی حزب‌الله لبنان قابل قبول نیست.

حریری پس از بازگشت به بیروت برای هوادارنش دست تکان می‌دهد

جنبلاط شنبه ۲۵ نوامبر / چهارم آذر در یک سلسله‌توئیت خطاب به عربستان نوشت: «سازشی حداقلی با جمهوری اسلامی به ما در لبنان قوت و عزم بیشتری برای همکاری جهت اعمال سیاست بی‌طرفی اعطاء می‌کند.»

سیاست بی‌طرفی اشاره‌ای است به اصرار دولت لبنان بر بیرون‌ماندن از نزاع‌های منطقه‌ای، به‌خصوص رقابت بین تهران و ریاض. سعد حریری نیز در سخنرانی‌اش در بیروت در روز ملی استقلال لبنان بر این اصل پای فشرد.

حزب‌الله لبنان نیز به دلیل عدم رعایت این اصل و وابستگی به ایران و شرکت در جنگ سوریه به نفع بشار اسد، رئیس‌ دولت دمشق از سوی نخست‌وزیر لبنان به نقد کشیده شده است.

او شنبه بار دیگر در بیانیه‌ای اعلام کرد که مواضع حزب‌الله بر «برادران عرب ما تأثیر سوء دارد یا امنیت و ثبات کشورهایشان را هدف قرار می‌دهد». او سرنوشت سیاسی خود را به سرنوشت مذاکرات بر سر رعایت اصل بی‌طرفی سیاسی منوط کرد.سعد حریری شنبه چهارم نوامبر/ ۱۳ آبان در ریاض به طور غیرمنتظره از طریق تلویزیون عربستان سعودی استعفای خود را از سمت نخست‌وزیری لبنان اعلام کرد. او گفته بود به دلیل دخالت حزب‌الله لبنان و ایران در کار دولت استعفا می‌دهد. مقام‌های بلندپایه لبنانی ادعا می‌کردند که حریری بر خلاف میل خود و تحت فشار عربستان استعفا داده است و در ریاض در اسارت به سر می‌برد.

همان روز حوثی‌ها در یمن که کنترل صنعا، پایتخت را در دست دارند، یک موشک بالستیک به سوی فرودگاه بین‌المللی ریاض شلیک کردند. عربستان و آمریکا در واکنش، ایران را مقصر اصلی و تأمین‌کننده این موشک‌ها شمردند.

ایران همه اتهام‌ها علیه خود را رد کرده و عربستان را به «جنگ‌افروزی» متهم کرده است.

تنش‌ها بین ایران و عربستان پس از این رویداد چنان بالا گرفت که ناظران از احتمال رویارویی نظامی این دو کشور با یکدیگر سخن گفتند و فرانسه میانجیگری برای حل بحران را آغاز کرد. حریری پس از سفر به پاریس به بیروت بازگشت و استعفای خود را به شرط تغییر مواضع حزب‌الله لبنان پس گرفت.

ریاض و تهران هر دو تأکید کرده‌اند که خواستار رویارویی نظامی نیستند. با این حال جنگ لفظی رهبران دو کشور ادامه یافت.جنبلاط در توئیت‌های خود به جنگ یمن نیز پرداخت و با اشاره به رویدادهای داخلی اخیر در عربستان سعودی خطاب به محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور نوشت: «چالش‌ها بسیار بزرگ هستند و مدرنیزاسیون عربستان ضرورتی اسلامی و عربی است، اما این مأموریت را نمی‌توان با ادامه دادن به جنگ یمن به سرانجام رساند.»

ولید جنبلاط

پس از آنکه شیعیان حوثی در اوایل ۲۰۱۵ در کودتایی عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن را از قدرت برکنار کردند، ائتلاف عربی به رهبری عربستان به نفع او مداخله کرد. از زمان این مداخله تا کنون هزاران تن کشته شده‌اند، نزدیک یک میلیون‌تن به وبا گرفتار آمده‌اند، و بسیاری با قحطی و گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

عربستان تا کنون از سوی چندین نهاد بین‌المللی حقوق بشری به احتمال «ارتکاب جنایات جنگی» در یمن متهم شده است.

جنبلاط جمعه نیز گفته بود که لبنان همانطور که اجازه نمی‌دهد عربستان سعودی سیاست‌هایش را به این کشور تحمیل کند، به فرمانده سپاه پاسداران هم اجازه نمی‌دهد سیاست‌های مورد نظرش را به دولت لبنان دیکته کند.


در همین زمینه

Share