Share

یمن از گرسنگی گسترده در رنج است. ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی سه هفته راه‌های یمن را مسدود کرده بود و کمکی به این کشور نمی‌رسید. با رفع محاصره، روز دوشنبه ۲۷ نوامبر / ۶ آذر حدود ۲۵ هزار تن گندم، محموله کمک‌رسانی سازمان ملل، در یمن تخلیه خواهد شد.

بیش از ۱۱ میلیون کودک در یمن به کمک‌های فوری نیازمندند ـ عکس از آرشیو

بیش از ۱۱ میلیون کودک در یمن به کمک‌های فوری نیازمندند ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش الحزیره، برنامه جهانی غذا، نهاد مربوط به سازمان ملل، این محموله غذایی یکشنبه ۲۶ نوامبر / ۵ آذر به بندر صلیف در دریای سرخ واقع در غرب یمن رسید. این بندر در دست نیروهای شورشی حوثی که ایران از آن‌ها حمایت می‌کند، قرار دارد.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی پس از آن‌که شیعیان حوثی در چهار نوامبر/ ۱۳ آبان، یک موشک اسکات با برد ۸۰۰ کیلومتر را به سوی ریاض، پایتخت عربستان سعودی شلیک کردند، در پاسخ به این اقدام بنادر و فرودگاه‌های یمن را مسدود کرد و ارسال کمک‌های انسانی به این کشور متوقف شد.

مقامات سازمان ملل هشدار داده‌ بودند که اگر محاصره فلج‌کننده ائتلاف عربی برداشته نشود، یمن ممکن است با بدترین قحطی جهان در دهه‌های اخیر روبه‌رو شود. این کشور فقیر خاورمیانه به‌شدت به گندم وارداتی وابسته است.

روز یکشنبه سازمان ملل اعلام کرد که شنبه حدود ۱,۹ میلیون دوز واکسن نیز به یمن فرستاده شده است.

با این حال هنوز به دو کشتی یونیسف حامل مواد غذایی، مواد تصفیه آب و دارو در بندر حدیده مجوز لنگرگیری داده نشده است.

بیش از ۱۱ میلیون کودک در یمن به کمک‌های فوری نیازمندند. به‌گفته سازمان ملل، در یمن در هر ۱۰ دقیقه یک کودک بر اثر بیماری‌های قابل پیشگیری می‌میرد.

سازمان ملل، یمن را به‌عنوان اصلی‌ترین بحران انسانی در جهان با ۱۷ میلیون نفر نیازمند به غذا رتبه‌بندی کرده است. هفت میلیون نفر از آن‌ها در معرض خطر گرسنگی قرار دارند.

بیش از دو هزار نفر از مردم یمن بر اثر بیماری وبا جان باخته‌اند. نزدیک به یک میلیون نفر در یمن به این بیماری مبتلا شده‌اند.

جنگ یمن از سال ۲۰۱۵ که شیعیان حوثی حمله به صنعا، پایتخت این کشور را آغاز کردند و دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری این کشور را تحت محاصره قرار دادند، شدت گرفت.

از آن به بعد، حوثی‌ها از بسیاری از مناطق جنوب کشور بیرون رانده شدند، اما در صنعا و بسیاری از مناطق شمال همچنان مستقر هستند.

جنگ یمن را به‌عنوان «جنگ نیابتی» عربستان سعودی و ایران در منطقه می‌شناسند. عربستان از دولت عبد ربه منصور هادی حمایت می‌کند و ایران نیز از شیعیان حوثی.

بیشتر بخوانید:

هشدار سازمان ملل: یمن با بزرگ‌ترین قحطی جهان روبرو می‌شود

Share