Share

همزمان با سفر پاپ فرانسیس به میانمار، روزنامه گاردین به‌نقل از سازمان‌های مدافع حقوق بشر از ناپدید شدن گزارشگرانی که در ایالت راخین میانمار از وضعیت اقلیت روهینگیا گزارش می‌فرستادند، خبر داده‌ است. آنگ سان سوچی، رهبر میانمار نیز قرار است به چین سفر کند.

دولت میانمار و اکثریت بودایی به پاکسازی قومی اقلیت مسلمان متهم شده اند – عکس آرشیوی

مدافعان حقوق بشر به گاردین گفته‌اند که تقریباً همه فعالانی که از راخین گزارش می‌فرستادند مفقود شده‌اند.

این بیم وجود دارد که آن‌ها توسط ارتش میانمار ربوده و یا کشته شده باشند.

از سال ۲۰۱۲ جوانانی از اقلیت روهینگیا گزارش‌ها، عکس‌ها، فیلم‌ها و فایل‌های شنیداری از آزار و اذیت این اقلیت مسلمان را از طریق گوشی‌های هوشمند به خارج از کشور ارسال می‌کنند.

یک نماینده جامعه روهینگیایی در بنگلادش از دو هزار گزارشگر که هنوز در سال ۲۰۱۶ فعال بودند سخن گفته است. به‌گزارش گاردن در حال حاضر ۹۵ درصد این فعالان ناپدید شده‌اند.

اکنون فعالان حقوق بشر نگران آنند که موارد متعدد نقض حقوق روهینگیایی‌ها، قتل‌ها و آتش زدن خانه‌ها دیگر گزار نشود.

فیل رونرتسون، از سازمان دیده‌بان حقوق بشر در این‌باره گفت: «از آن‌جایی که گزارشگران روهینگیا دیگر در محل نیستند، بخش بزرگی از ویدئوهای شاهدان عینی و اطلاعاتی که در دسترس آن‌ها بود از دست می‌رود.»

امروز دوشنبه ۲۷ نوامبر / ۶ آذر همزمان با اعلام این خبر، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان برای نخستین بار به میانمار رفت. یکی از موارد مورد بحث در این سفر وضعیت مسلمانان روهینگیا است. پاپ فرانسیس قرار است در این سفر با آنگ سان سوچی، رهبر میانمار دیدار و گفت‌وگو کند.

این در حالی است که جامعه کاتولیک‌های میانمار معتقدند پاپ فرانسیس در این سفر نباید نام «روهینگیا» را به‌کار برد تا تنشی با حکومت میانمار ایجاد نشود. دولت میانمار از بردن نام اقلیت روهینگیا پرهیز می‌کند و آن‌ها را مهاجران بنگلادشی می‌نامد.

رویترز گزارش داده است که آنگ سان سوچی برای شرکت در نشست حزب کمونیست چین با حضور رهبران سیاسی جهان به پکن سفر خواهد کرد. اما جزئیات بیشتری از این سفر اعلام نشده است.

این نشست از پنج‌شنبه ۳۰ نوامبر / ۹ آذر تا ۳ دسامبر / ۱۲ آذر در پکن برگزار می‌شود.

چین از این گفته مقامات میانماری که عملیات اخیر در ایالت راخین علیه شورشیان بوده، حمایت کرده است. اما آمریکا و سازمان ملل ارتش میانمار را به پاکسازی قومیتی محکوم می‌کنند و از ارتش این کشور خواسته‌اند که در برابر اتهاماتی مبنی بر کشتار، تجاوز و فرار بیش از ۶۲۰ هزار پناهجو به بنگلادش پاسخگو باشد.

Share