Share
بهروز روستا – ما مردان همجنسگرا از نظر جسمی، عاطفی، احساسی و روحی جذب همجنس‌مان می‌شویم و البته حتی امکان دارد عاشق همجنس‌مان هم بشویم. احتمال زیادی دارد که ما مردان همجنسگرا در رابطه صمیمی با یک مرد به شادی پایدارتری دست پیدا کنیم تا در رابطه با یک زن. مردان همجنسگرا نه ضعیف‌تر از دیگران هستند و نه توانایی‌ها‌شان کمتر است.

 
 
همجنسگرایی بیماری نیست، نقص نیست، انحراف هم نیست. همجنسگرایی یک واقعیت طبیعی و عادی است که پنج تا ده درصد آدم‌ها را شامل می‌شود. گرایش جنسی ما فقط به این مربوط می‌شود که عاشق چه کسی می‌شویم و اصلاً ربطی به این ندارد که آیا ما خودمان را مرد می‌دانیم یا نه.
 
اصطلاح "همجنسگرا" علاقه و کشش جنسی بین دو مرد یا دو زن را توصیف می‌کند. گرایش جنسی کسانی که به جنس مخالف خود علاقه و کشش دارند "دگرجنسگرا" نام دارد. اگرچه در حال حاضر جوامعی مثل جامعه ما، ایران، همجنسگرایی را پدیده‌ای منفی و غیر اخلاقی می‌داند و در قانون مجازات اسلامی مجازات‌های ناعادلانه‌ای برایش قائل شده‌اند، اما در طول چند دهه گذشته و در نتیجه تلاش فعالان حقوق بشر و پژوهشگران و خود همجنسگرایان، همجنسگرایی در سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای پیشرفته بار منفی‌اش را اندک‌اندک از دست داده و در حال حاضر هیچ سازمان بین‌المللی و حقوق بشری‌ای همجنسگرایی را انحراف یا بیماری نمی‌داند.
 
یک مرد همجنسگرا چه احساساتی دارد؟
 
لحظه دشواری است وقتی پی می‌بریم که با دیگران متفاوت هستیم، اما ما نمی‌دانم چرا متفاوت هستیم. امکان دارد که نگران شویم، بترسیم، گیج شویم و ندانیم که سئوال‌ها‌مان را از چه کسانی بپرسیم، اما وقتی می‌فهمیم که در چه زمینه‌هایی از دیگران متفاوت هستیم، آسوده می‌شویم و ذهن‌مان آرام می‌گیرد. همجنسگرابودن کاملاً طبیعی است.
 
هرکسی به شیوه و سبک خودش، پی به هویت و درون‌اش می‌برد. همه همجنسگرایان وقتی متوجه تفاوت‌های خودشان با دیگران شدند سئوال‌های زیادی در ذهن‌شان شکل گرفت و به دنبال جواب گشتند تا بفهمند که گرایش جنسی‌شان چیست و هویت جنسی‌شان کدام است.
 
هر مردی که با مردان دیگر رابطه جنسی داشته باشد همجنسگرا نیست. "تجربه‌کردن" نمی‌تواند گرایش جنسی شما را مشخص کند؛ چراکه همجنسگرابودن همان چیزی است که هستید، نه چیزی که انجام می‌دهید. یعنی ما نمی‌توانیم صرفاً از روی رفتار و کارهایی که یک فرد انجام می‌دهد پی به گرایش جنسی‌اش ببریم. شما حتی اگر هم بدانید که همجنسگرا هستید، شاید آنقدر آماده نباشید که این مسئله را با دیگران در میان بگذارید. امکان دارد دیگران واکنش منفی و آزاردهنده‌ای نشان دهند که شما آمادگی روبه‌روشدن با آن واکنش‌ها را نداشته باشید.
 
زمان دقیق آشکارسازی را خود شما خواهید فهمید. شما خودتان خواهید فهمید که چه زمانی باید تغییرات بزرگ در زندگی‌تان ایجاد کنید تا به شادی و آرامش برسید. خیلی از ماها وقتی در مرحله رشد بودیم، احساس می‌کردیم که تنها و جدا از دیگران هستیم. بچه‌ها و نوجوان‌های همجنسگرا نگاه متفاوتی به موقعیت‌های زندگی دارند و عمیق‌تر از بچه‌ها و نوجوان‌های دگرجنسگرا به دنیا نگاه می‌کنند. ممکن است دیگران به روابط شخصی‌ای که نوجوان‌های همجنسگرا با دوستان و اطرفیان خود ایجاد می‌کنند حسادت کنند و یا آن رابطه‌ها را عجیب و غریب بنامند.
 
مثلاً زیاد دیده می‌شود که پسرهای همجنسگرا دوستی عمیق و محکمی با دوستان دخترشان ایجاد می‌کنند چون معمولاً پسرهای دگرجنسگرا وقتی برای اولین‌بار می‌خواهند با دخترها رابطه ایجاد کنند دچار اضطراب و استرس می‌شوند. نمی‌دانم باور می‌کنید یا نه، اما همجنسگرابودن یک هدیه است؛ به شما کمک می‌کند تا چیزهایی را بفهمید و قدرشان را بدانید که دیگران قادر به فهمیدن و قدردانی از آن‌ها نیستند. ما همیشه در برخورد با آدم‌هایی که اهل قضاوت‌کردن هستند و زود داوری می‌کنند مشکل داریم، مگر این‌که همجنسگرابودن‌مان را بپذیریم تا آن‌ها هم در پذیرفتن ما مشکلی نداشته باشند.
 
بعضی از نوجوان‌های همجنسگرا برای فرار از سردرگمی و افکار پریشان‌ خود به مواد مخدر و الکل و اینترنت و بازی‌های کامپیوتری و تلویزیون و راه‌های دیگر پناه می‌برند. با خودتان روراست باشید و ترس‌های خود را ببینید.
 
وقتی بفهمیم و باور کنیم که همجنسگرا هستیم، نیرو می‌گیریم تا کنترل زندگی‌مان را خودمان در دست بگیریم، حتی اگر در آغاز راه با نگرانی‌ها و ترس‌های زیادی روبه‌رو شویم. فرارکردن فقط مشکلات ذهنی و عاطفی را به تعویق می‌اندازد و حتی سئوال‌های درون‌تان را بزرگ‌تر و آزاردهنده‌تر می‌کند. بعضی از پسرهای همجنسگرا فکر می‌کنند کار سختی است که بفهمیم چه هدفی در زندگی داریم. به نظر آن‌ها داشتن رابطه بلندمدت و شاد و حتی داشتنِ شغل، خارج از اراده آن‌هاست، چون آن‌ها از فرصت‌هایی که برای همجنسگرایان وجود دارد آگاه نیستند.
 
می‌خواهید گرایش جنسی‌تان را بگذارید کنار و تظاهر کنید دگرجنسگرا هستید؟ این کار زندگی را آسان‌تر نمی‌کند. بعضی از پسرهای همجنسگرا اقدام به رابطه دگرجنسگرایانه می‌کنند تا خودشان و دیگران را قانع کنند که دگرجنسگرا هستید. این اقدام خطرناک و غیر سالم است. همجنسگرایان در هر سنی که بخواهند می‌توانند آشکارسازی کنند. خیلی از ماها در نوجوانی و بیست‌سالگی گرایش جنسی‌مان را آشکار کردیم. خیلی‌ها تا سن چهل و پنجاه سالگی هم آشکارسازی نکردند.
 
برای همجنسگرایانی که ازدواج دگرجنسگرایانه کردند خیلی سخت‌تر است که آشکارسازی کنند یا هم‌چنان تظاهر کنند که دگرجنسگرا هستند. البته چنین افرادی هم مانند نوجوان‌های همجنسگرا نیاز دارند که مورد حمایت قرار بگیرند. این بسیار مهم است که بپذیریم چه‌کسی هستیم تا کیفیت زندگی‌مان را بالا ببریم.
 
هیچ‌وقت دیر نیست. هرچه زودتر پی به گرایش جنسی خودتان ببرید و قبولش کنید بهتر می‌توانید خودتان را در مقابل آسیب‌هایی ایمن کنید که مخفی‌کردن گرایش جنسی و نپذیرفتن آن به زندگی‌تان می‌زند.
 
ممکن است سخت باشد، اما به مرور زمان یاد خواهید گرفت که چگونه به اطرافیان خود بگویید که همجنسگرا هستید. آشکارسازی، اتفاقی نیست که فقط یک بار رخ دهد. هربار که شما وارد رابطه جدیدی می‌شوید، یا با دیگران رابطه اجتماعی برقرار می‌کنید، مسئله آشکارسازی مطرح می‌شود. اگر شما نگاه سالم و دقیقی در این زمینه داشته باشید به خودتان کمک می‌کنید تا نتیجه آشکارسازی شما خوب و آرامش‌بخش باشد.
 
هفته بعد درباره این خواهیم گفت که چطور می‌توانیم ذهن آشفته و پر از سئوال‌مان را به‌وسیله دانستن و فهمیدن آرام کنیم.
 
تصاویر: اثر هنرمند اسرائیلی رآفــی پِـــرِز. منبع: اینجا.
  
Share