Share

نخستین گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.

به گزارش تارنمای کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران این گزارش شامل شش بخش "رفتار با فعالان جامعه مدنی، آزادی اجتماعات، حقوق زنان، اقلیت‌های قومی و مذهبی، مجازات اعدام و بازداشت به دلیل ارتباط با نهادهای خارجی" می‌شود.

این گزارش در بخش "رفتار با فعالان جامعه مدنی" به نقل از نزدیکان میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان که از بهمن ۱۳۸۹ در "حصر خانگی" هستند، اعلام کرده موسوی و کروبی از سوی مأموران دولتی مورد "آزار و اذیت و تهدید" قرار گرفته‌اند.

گزارش احمد شهید شامل شش بخش "رفتار با فعالان جامعه مدنی، آزادی اجتماعات، حقوق زنان، اقلیت‌های قومی و مذهبی، مجازات اعدام و بازداشت به دلیل ارتباط با نهادهای خارجی" می‌شود

"احمد زیدآبادی، محمد داوری، حشمت‌الله طبرزدی، عیسی سحرخیز، حسین رونقی ملکی، مسعود باستانی، بهمن احمدی‌امویی، محمدصدیق کبودوند، تقی رحمانی، کیوان صمیمی، رامین پرچمی، علی ملیحی و آرش صادقی" از دیگر زندانیان سیاسی در ایران هستند که گزارشگر ویژه حقوق بشر به وضعیت آن‌ها اشاره کرده است.

در این گزارش مرگ هدی صابر باعث "افزایش نگرانی" در خصوص دستگیری‌های "خودسرانه" و رفتار با کنشگران جامعه مدنی معرفی شده است.

وضع جسمی هدی صابر از فعالان فعال ملی-مذهبی ۲۱ خرداد ۱۳۹۰ پس از ۱۰ روز اعتصاب غذا در زندان رو به وخامت گذاشت که پس از انتقال به بیمارستان درگذشت. خانواده صابر گفته‌‌اند تأخیر دو ساعته مسئولان زندان در انتقال وی به بیمارستان باعث مرگ او شده است.

احمد شهید در قسمت دیگری از این گزارش با اشاره به وضعیت هنرمندان در ایران، از "جعفر پناهی، محمد رسول‌اف و محسن نامجو" به‌عنوان سه هنرمندی نام برده که قربانی نقض حقوق بشر شده‌اند.

این گزارش همچنین از "نسرین ستوده و محمد سیف‌زاده" دو وکیل دادگستری به عنوان قربانیان دیگر نقض حقوق بشر یاد کرده است.

در بخش دوم این گزارش که در خصوص محیط زیست است، اعلام شده معترضان "نابودی دریاچه ارومیه" پس از بازداشت "تحت شکنجه و رفتارهای غیرانسانی و تحقیرآمیز" قرار گرفته‌اند.

در پی خشک شدن دریاچه ارومیه، تجمعاتی در اعتراض به سیاست‌های محیط زیستی دولت، در شهر ارومیه برپا شد که با واکنش نیروهای پلیس روبرو گردید و شمار زیادی بازداشت شدند.

احمد شهید در بخش سوم این گزارش از "آزادنبودن" برپایی تجمعات در ایران انتقاد کرده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر در بخش زنان این گزارش اعلام کرده "ظرفیت دولت برای ایجاد دموکراسی، چندصدایی و برابر جنسیتی به طور جدی از طریق سرکوب فعالان که برای ارتقای این گفت‌وگو تلاش می‌کنند، نادیده گرفته شده است."

این گزارش همچنین درباره وضعیت اقلیت‌های قومی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرده و افزوده: "اعضای اقلیت‌های قومی و مذهبی رسمی و غیررسمی از جمله شهروندان عرب، آذری، بلوچ، کرد، دروایش نعمت‌اللهی، سنی‌ها، بهاییان و جوامع مسیحی بنا به گزارش‌ها با نقض وسیع حقوق بشر و حقوق مدنی خود روبرو هستند."

گزارشگر ویژه حقوق بشر همچنین از افزایش شمار اعدام‌ها در ایران ابراز نگرانی کرده است.

ایران از جمله کشورهایی است که مجازات اعدام در آن هنوز رایج است. قتل، فروش مواد مخدر، تجاوز، آدم‌ربایی و سرقت مسلحانه از جمله جرم‌هایی هستند که مجازات آن‌ها بر اساس قوانین ایران اعدام است.

این گزارش از "امید کوکبی، آرش و کامیار علایی"‌به عنوان کسانی نام برده که به اتهام "ارتباط با نهادهای خارجی"، قربانی نقض حقوق بشر در ایران شده‌اند.

احمد شهید در انتهای این گزارش ابراز امیدواری کرده تا مقامات ایران اجازه دهند وی به این کشور سفر کند تا درستی یا نادرستی مواردی را که در نخستین گزارش خود اعلام کرده، مورد ارزیابی قرار دهد.

ایران اما با رد اتهام "نقض حقوق بشر" می‌گوید گزارشگر ویژه حقوق بشر را نمی‌پذیرد.

 

Share