Share

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان از حزب‌الله خواست که از دخالت در بحران‌های خاورمیانه خودداری کند و به سیاست‌های دولت لبنان تن دهد. رهبر حزب المستقبل گفته است اگر حزب‌الله لبنان به دولت وفادار باشد، آماده است استعفایش را پس بگیرد.

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان

شبکه سی‌نیوز همزمان با آغاز گفت‌وگوهای رئیس جمهور با نخست وزیر لبنان برای یافتن راه‌ حل بحران اخیر در لبنان، با سعد حریری گفت‌وگویی انجام داده است. نخست‌وزیر لبنان در این گفت‌وگو خواهان بی‌طرفی حزب‌الله در بحران‌های خاورمیانه شد:

«من مایل نیستم که یک حزب سیاسی که در دولت من هم مشارکت دارد، سیاست خصمانه‌ای در قبال دولت‌های دیگر عربی در پیش گیرد. انتظار دارم اصل بی‌طرفی [در بحران‌های خاورمیانه] که بر سر آن توافق کرده‌ایم رعایت شود.»

سعد حریری بعد از گفت‌وگو با علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل جمعه ۲ نوامبر در بیروت، تصمیم گرفت به ریاض برود. شایعاتی مطرح شده بود مبنی بر اینکه حریری در گفت‌وگو با ولایتی به دخالت‌های حزب‌الله و ایران در امور داخلی لبنان اعتراض کرده و کار به پرخاش و تهدید هم کشیده است. ولایتی این شایعات را  تکذیب کرده است. دو روز بعد از این دیدار حریری در سفرش به ریاض به طور غیرمنتظره‌ای استعفا داد. استعفای او سرآغاز بحرانی بود که هر چند با بازگشت حریری به لبنان و به تعویق درآوردن استعفایش، فروکش کرد اما همچنان ادامه دارد.

دوشنبه ۲۷ نوامبر میشل عون رئیس جمهور لبنان گفت وگوهایی را با سعد حریری آغاز کرده است. هدف از این گفت‌وگوها این است که حریری استعفایش را که به تعلیق درآمده پس بگیرد. همزمان حزب‌الله لبنان هم با نخست‌وزیر وارد گفت‌وگو شده است. مصاحبه سی‌نیوز با حریری هم به همین مناسبت انجام شده. نخست‌وزیر لبنان می‌گوید:

«لبنان نمی‌تواند مشکل حزب‌الله را حل کند اگر به خاطر ایران در سوریه و عراق و در همه جا حضور داشته باشد. این یک چالش سیاسی‌ست که باید از میان برداشته شود. دخالت ایران همه ما را درگیر کرده است. اگر دنبال یک راهکار سیاسی خوب می‌گردیم، باید از دخالت [در بحران‌های خاورمیانه] دست برداریم.»

حریری در این گفت وگو اعلام کرد که اگر حزب‌الله لبنان به دولت وفادار باشد، آماده است استعفایش را پس بگیرد. اما اگر حزب‌الله به این شرط عمل نکند، کناره‌گیری می‌کند:

«فکر می‌کنم حزب‌الله به خاطر علائق ملی‌اش در لبنان گفت‌وگوهای سازنده‌ای را آغاز کرده. آن‌ها می‌دانند که ما می‌بایست در منطقه بی‌طرف باشیم.»

حریری در بخش دیگری از این گفت‌وگو اعلام کرد اگر این مذاکرات به نتیجه برسد، این احتمال وجود دارد که تغییراتی در کابینه‌اش اعمال کند.

حزب‌الله لبنان پیش از این از آمادگی برای مذاکره با سعد حریری خبر داده و گفته بود که در چنین گفت‌وگوهایی سلاح حزب‌الله موضوع مذاکره نیست.

ولید جنبلاط: سپاه پاسداران سیاست خود را به لبنان دیکته نکند

Share