Share

اتحادیه عرب می‌گوید قصد دارد عضویت سوریه را در این اتحادیه تعلیق کند.

 

به گزارش العربیه، وزیران خارجه اتحادیه عرب روز یکشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۰ در نشستی اعلام کردند اعضای این اتحادیه به دلیل "خودداری" سوریه از اجرای قطعنامه‌ها و درخواست‌های اتحادیه درصدد هستند عضویت این کشور را تعلیق کنند.

العربیه به نقل از "منابع مطلع" اعلام کرد کشورهای عربی می‌خواهند یک جدول زمان‌بندی شده برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به دولت بشار اسد ارائه دهند.

اتحادیه عرب پیشتر نیز از دولت سوریه خواسته بود "سرکوب مخالفان و خونریزی" را متوقف کند و "گام‌های عملی برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت بردارد" اما سوریه، اتحادیه عرب را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرد.

وزیران خارجه اتحادیه عرب اعلام کردند اعضای این اتحادیه به دلیل خودداری سوریه از اجرای قطعنامه ها و درخواست های اتحادیه درصدد هستند عضویت آن را تعلیق کنند

شمار کشته‌شدگان ناآرامی‌های سوریه در هشت ماه گذشته از سه‌هزار نفر فراتر رفته است.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت در بین کشته‌شدگان، دست‌کم ۱۸۷ کودک نیز وجود دارد.

با افزایش خشونت‌ها در سوریه، آمریکا و کشورهای اروپایی تلاش داشتند تا با تصویب قطعنامه‌ای علیه دولت سوریه در شورای امنیت سازمان ملل، مقامات این کشور را به دلیل "سرکوب مخالفان" تحریم کنند اما روسیه و چین که از اصلاحات در سوریه حمایت می‌کنند، این قطعنامه را وتو کردند.

با این حال آمریکا و اتحادیه اروپا، تحریم‌های یک‌جانبه‌ای علیه شماری از مقامات سوریه و صنعت نفت و گاز این کشور اعمال کرده‌اند.

در همین حال شورای ملی انتقالی لیبی با به رسمیت شناختن شورای ملی سوریه اعلام کرد سفارت سوریه را در طرابلس تعطیل می‌کند.

دیمتری مدودف، رئیس‌جمهوری روسیه که کشورش با تحریم سوریه موافق نیست، با این حال چندی پیش هشدار داد "مقامات سوریه یا باید در این کشور اصلاحات انجام داده و یا کنار بروند."

شورای همکاری کشورهای خلیج فارس نیز روز جمعه کشورهای عربی را به برگزاری نشستی فوری درباره اوضاع سوریه فراخواند.

این شورا که عربستان، امارات متحده عربی، کویت، قطر،عمان و بحرین در آن عضویت دارند، معتقد است این نشست باید در سطح وزیران امور خارجه برگزار شود و مسایل انسانی و بحث درباره توقف کشتار در سوریه در دستور کار آن قرار داشته باشد.

 

Share