Share

ویدا بالیخانی- ائتلاف بین‌المللی علیه خشونت در ایران با همکاری "جوهر نویسندگان در تبعید" و یاری "مرکز مطالعات جنسیتی دانشگاه سواس"، سمپوزیوم فیلم‌های مستند کوتاه ساخته زنان ایرانی را روزهای چهارم و پنجم نوامبر جاری برگزار می‌کند.

 
روحی شفیعی، نویسنده، مترجم و بنیانگذار و مدیر ائتلاف بین‌المللی علیه خشونت در ایران (ایکاوی) و مدیر سمپوزیوم فیلم فیلمسازان زن با اشاره به برگزاری این سمپوزیوم همزمان با روز مبارزه با خشونت علیه زنان می‌گوید: "با توجه به رواج، گسترش و نهادینه کردن خشونت در ایران در همه ابعاد و صدماتی که خشونت می‌تواند به جامعه وارد آورد، به‌ویژه آنگاه که از سوی حکومت، تشویق و تدوین و قانونی شود و با توجه به آنکه در داخل ایران فضایی برای آگاهی دادن به مردم نسبت به این مسائل وجود ندارد، من با همیاری و کمک تعدادی از دوستان که از فعالان حقوق بشر و مبارزه مدنی در ایران هستند، به فکر تشکیل سازمانی افتادیم که منحصراً به مسئله ابعاد خشونت در ایران به‌ویژه خشونت دولتی بپردازد و در راه خشونت‌زدایی، رواج گفتمان مدارا، سازش، دیالوگ، خشونت‌پرهیزی و آگاهی دادن و آموزش از یک طرف، و خشونت‌زدایی در قوانین و کمپینی برای پیوستن ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی برای از بین بردن خشونت و تبعیض از طرف دیگر کار کند."

این نویسنده و مترجم در ادامه می‌گوید: "همانطور که می‌دانید نوامبر ماه مبارزه با خشونت علیه زنان است و روز ۲۵ نوامبر روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان است. ما در این ماه عمده فعالیت خود را به مسئله خشونت‌زدایی به‌ویژه علیه زنان و دختران اختصاص می‌دهیم. سال گذشته برای برجسته کردن مسئله خشونت رو به افزایش در ایران اقدام به برگزاری کنفرانس بین‌المللی کردیم که در آن افرادی همچون رامین جهانبگلو، فیلسوف و مهرانگیز کار وکیل برجسته حقوق بشر و تعدادی دیگر از فعالان حقوق بشر مشارکت داشتند."
 
جلوگیری از بازتولید خشونت

 

در سال جاری از طرف شماری از زنان فیلمساز فیلم‌های مستند‌ی در زمینه مسائل حاد اجتماعی به ایکاوی رسیده است. خانم شفیعی می‌گوید: "برای همین فکر کردیم به جای کنفرانس با نشان دادن چند مستند به مسائل مطرح شده در آن‌ها بپردازیم."
 
او با اشاره با اینکه در این سمپوزیم مستندهایی از فرح شیلاندری از سوئد، صبا واصفی از استرالیا و چند زن از ایران نشان داده خواهد شد و برخی از کارگردان‌های فیلم‌های یادشده در سمپوزیم امسال شرکت خواهند داشت می‌گوید: "در روز اول یعنی چهار نوامبر سمپوزیم با همکاری شبکه زنان عفو بین‌الملل در مرکز حقوق بشر این سازمان برگزار خواهد شد. در روز پنج نوامبر نیز در دانشگاه سواس با همکاری سازمان جوهر نویسندگان در تبعید و مرکز مطالعات جنسیتی دانشگاه سواس در محل این دانشگاه برگزار می‌شود."
 
روحی شفیعی: ما به‌عنوان بخشی از کار خود همه مواد قانون خانواده و قضا و قانون مجازات اسلامی و قانون اساسی را بررسی کرده‌ایم و بر آنیم تا با کار مداوم و آگاهی دادن به تغییر این قوانین یاری برسانیم
وی همچنین تاکید کرد که دلیل زن بودن همه فیلمسازان شرکت‌کننده در این برنامه، تنها عدم دریافت فیلم از فیلمسازان مرد است.
 
بنیانگذار ایکاوی هدف از برگزاری این سمپوزیم را انتقال آگاهی به افراد علاقه‌مند نسبت به مسائل حاد جامعه ایران می‌داند و ادامه می‌دهد: "به عنوان مثال مردم ایران مسئله قصاص در ایران نیاز به آگاهی بیشتر دارند. قصاص به منزله یک دور باطل به بازتولید قتل دیگری یاری می‌رساند و مسئولیت مجازات قاتل یک انسان را از حوزه قضا که باید مجری عدالت باشد به حوزه خصوصی و انتقام‌گیری تنزل می‌دهد. ما در پی آن هستیم که این گفتمان را رواج دهیم و در ‌‌نهایت قانون قرون وسطایی قصاص را به قانون امروزین تغییر دهیم تا جنایتکاران به پای میز محاکمه با حضور وکیل مدافع و هیت منصفه محاکمه و مجازات شوند نه آنکه به انتقامجویی در جامعه دامن زده شود و نظاره کردن کشتن یک انسان به دست انسان دیگر ناظران را از نظر روانی نسبت به مسئله خشونت نهفته در این امر بی‌تفاوت کند."
 
روحی شفیعی با اشاره به اینکه سازمان ایکاوی تنها سازمان ایرانی است که به‌طور مشخص مسئله خشونت همه‌جانبه در ایران را مورد بررسی و کندوکاو قرار داده است، اضافه کرد: "خشونت در ایران در ابعاد نگران‌کننده‌ای وجود دارد که از آن جمله خشونت‌های قانونی است. یعنی آنچه در قانون آمده است و اجرای آن‌ها به‌جای کاهش خشونت، به خشونت در جامعه دامن می‌زند. ما به‌عنوان بخشی از کار خود همه مواد قانون خانواده و قضا و قانون مجازات اسلامی و قانون اساسی را بررسی کرده‌ایم و بر آنیم تا با کار مداوم و آگاهی دادن به تغییر این قوانین یاری برسانیم. بررسی اعمال خشونت بر زنان و کودکان، به‌ویژه دختران بخشی از این مجموعه فعالیت‌ها به‌شمار می‌رود. خشونت علیه زنان از قوانین مربوط به پوشش تا رفت و آمد ازدواج و طلاق و حقوق یا بی‌حقوقی زنان نسبت به فرزندان و خشونت‌های مردان در خانواده همسرکشی، قتل‌های ناموسی و بسیاری انواع خشونت‌های دیگر بر اقوام، دگراندیشان و دگرباشان مجموعه کار‌های ما را تشکیل می‌دهند."

ضرورت همیاری علاقه‌مندان


سازمان ایکاوی در طول دوسال و نیمی که از تاسیس آن می‌گذرد، اقدام به برگزاری کنفرانس، میزگرد و مشارکت در برنامه‌های ویژه روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان و روز زن و سایر رویدادهای مهم کرده‌ است. نمایندگان این سازمان علاوه بر نوشتن گزارش‌های مختلف پیرامون مسئله خشونت در ایران و سخنرانی در بسیاری مراکز و محافل و مصاحبه‌های تلویزیونی- رادیویی، بارها در نشست‌های جانبی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو شرکت کرده و از مسئله خشونت و تبعیض در جامعه ایران گفته است.
 
ایکاوی امسال برای اولین‌بار درکنار وب‌سایت رسمی خود اقدام به تاسیس وبلاگی ویژه ۲۵ نوامبر روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان کرده است. علاقه‌مندان می‌توانند چنانچه نوشته، شعر، نقاشی، کاریکاتور، فیلم و ویدیو داشته باشند، اثار خود را برای انتشار در این وب‌سایت ارسال کنند.
 
حامیان ایکاوی سازمان‌های غیر دولتی حقوق بشر نظیر سازمان عفو بین‌الملل و افراد مستقل مدافع حقوق بشر هستند و بودجه آن تا به امروز با همیاری اشهروندان علاقه‌مند به موضوع مبارزه با خشونت تامین شده است.
 
روحی شفیعی می‌گوید: "ما برای مبارزه با خشونت فزاینده در ایران که به روان جامعه ایرانی بیش از هر مسئله دیگری زیان‌های غیر قابل بازگشت وارد می‌کند از هیچ حرکتی فروگذار نخواهیم کرد و در این راه از همه ایرانیان علاقه‌مند به آینده حوانان کشور در خواست یاری داریم. ما از همه علاقه‌مندان به مسئله خشونت‌زدایی دعوت می‌کنیم با ما همکاری کنند و به ما یاری رسانند تا در یافتن راه حلی برای بزرگ‌ترین معضل اجتماعی ایران گام‌های موثر‌تر برداریم. ما در سایت خود اقدام به راه‌اندازی کتابخانه‌ای برای جمع‌آوری نوشته‌ها، کتاب‌ها، فیلم و ویدیو کرده‌ایم که امیدواریم در آینده مورد استفاده علاقه‌مندان قرار بگیرد."
 
در همین زمینه:

 

Share