Share

بر اساس اطلاعات منتشرشده از مذاکرات برکسیت، بریتانیا می‌تواند حدود ۵۰ میلیارد یورو به اتحادیه اروپا پرداخت کند.

این‌که بریتانیا چه مخارجی را باید به اتحادیه اروپا بپردازد ماه‌ها موضوع مناقشه بود. اکنون منابع نزدیک به اتحادیه اروپا گفته‌اند که دو طرف به توافق نهایی نزدیک شده‌اند.

آن‌چه روشن نیست میزان مبلغی است که بریتانیا باید بپردازد. روزنامه دیلی تلگراف نوشته است که بریتانیا بین ۴۵ تا ۵۵ میلیارد یورو پرداخت خواهد کرد. اتحادیه اروپا خواستار جبران خسارت مالی معادل ۶۰ میلیارد یورو شده بود.

روزنامه فایننشال تایمز نیز به‌نقل از منابع ناشناس نوشته است طرف بریتانیا اذعان کرده که مجموع تعهداتش به اتحادیه اروپا ۱۰۰ میلیارد یورو است اما از آن‌جا که پرداختی خالص طی در چند دهه صورت می‌گیرد این مبلغ می‌تواند به کمتر از نصف کاهش یابد.

توافق مالی بین اتحادیه اروپا و بریتانیا نشانه‌ای مهم برای نشست آینده اتحادیه اروپا در روزهای ۱۴ و ۱۵ دسامبر در بروکسل است. این توافق امکان می‌دهد تا بحث در مورد وضعیت آینده بریتانیا در روابط تجاری با اتحادیه اروپا روشن شود. در مورد بریتانیا نیز چنین توافقی موجب خواهد شد اقتصاد این کشور در وضعیت بلاتکلیفی که دارد خارج شود.

در همه‌پرسی ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ (سوم تیرماه ) ۵۱.۹ درصد مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و ۴۸.۱ درصد آن‌ها به ماندن در این اتحادیه رأی دادند. اما نتیجه این همه‌پرسی هنوز شکل عملی و حقوقی به خود نگرفته است.

Share