ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سخنگوی وزارت خارجه ایران: فرانسه بداند، برنامه موشکی قابل مذاکره نیست

بهرام قاسمی از دولتمردان فرانسوی خواست که در «بیان و کلام»شان مسائل را با «دقت و ظرافت» بیشتری تحلیل کنند. او گفت صحبت‌های بسیاری با الیزه در پیش است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید فرانسه بداند که برنامه موشکی ایران قابل مذاکره نیست. بهرام قاسمی از دولتمردان فرانسوی خواست که در «بیان و کلام»شان مسائل را با «دقت و ظرافت» بیشتری تحلیل کنند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در گفت وگویی که خبرگزاری صدا و سیما دوشنبه ۱۳ آذر با او انجام داد، خطاب به دولتمردان فرانسوی گفت:

«دولتمردان فرانسه و دیگر دولتمردانی که درخصوص مسائل ایران صحبت می‌کنند لازم است با توجه به تحولات عمیقی که در دهه‌های گذشته در منطقه روی داده است و تفاوت‌های زیادی که در شرایط کنونی و گذشته وجود دارد دقت کنند.»

 سخنگوی وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از سخنانش درباره احتمال مذاکره پیرامون برنامه موشکی ایران گفت:

« آنان باید در بیان و کلام خودشان مسائل را با دقت و ظرفیت بیشتری تحلیل کنند زیرا قطعاً جمهوری اسلامی ایران در مسائل دفاعی و موشکی مذاکره نمی‌کند.»

هفته گذشته امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در گفت‌وگو با شبکه فرانس ۲۴ گفته بود ایران متحد فرانسه نیست و باید در زمینه برنامه موشک‌های بالستیک و نقش بی‌ثبات‌کننده‌اش در منطقه تجدید نظر کند.

تنش دیپلماتیک بین ایران و فرانسه بعد از سفر امانوئل مکرون به ابوظبی و دیدار و گفت‌وگوی او با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بالا گرفته است.

رئیس جمهور فرانسه اعلام کرده که از برجام حمایت می‌کند. با این‌حال او از برنامه موشکی ایران نگران است. مکرون در ابوظبی گفته بود:

«نگرانی‌های زیادی درباره ایران وجود دارد. باید درباره موشک‌های بالستیک ایران مذاکره کنیم. مانند آن چه در سال ۲۰۱۵ درباره برنامه هسته ای ایران انجام شد، ضروری است که مذاکراتی درباره فعالیت‌های موشکی ایران انجام دهیم و اگر لازم باشد با اعمال تحریم‌های اقتصادی ادامه مذاکرات را امکان‌پذیر کنیم.»

حملات موشکی شیعیان حوثی یمن به ریاض و ابوظبی ضرورت بازنگری در برنامه موشکی ایران را یک بار دیگر مطرح کرده است. ایران این اتهام را که موشک‌های بالستیک در اختیار حوثی‌های یمن قرار داده رد کرده است.

رئیس جمهور فرانسه در توضیح سیاست‌های این کشور در قبال ایران و امارات متحده عربی در سفرش به ابوظبی گفته بود:

«ما باید صادقانه با ایران گفت وگو کنیم و نباید زیاد از حد زودباور باشیم. ما در کنار متحدانمان به ویژه امارات متحده عربی ایستاده‌ایم اما بحث بر سر این نیست که همیشه یک سیاست واحد را اعمال کنیم، چنانکه باعث عدم تعادل و درگیری و تنش در منطقه خاورمیانه شود.»

رئیس جمهور فرانسه قرار است در آغاز سال ۲۰۱۸ به ایران سفر کند. این سفر نخستین سفر یک رئیس جمهور فرانسه از آغاز انقلاب تاکنون خواهد بود.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران در گفت‌و گو با خبرگزاری صدا و سیما گفته است که جمهوری اسلامی «صحبت‌های بسیاری را در عرصه‌های مختلف با مقامات الیزه» انجام می‌دهد که «بدانند و بتوانند تحلیل دقیق‌تر و عمیق‌تری از مسائل جمهوری اسلامی ایران و منطقه داشته باشند.»

فردریک آنسل دکتری ژئوپولیتیک و استاد دانشگاه علوم سیاسی در یک میزگرد تلویزیونی که چهارشنبه گذشته از شبکه ۵ فرانسه پخش شد، بخشی از نگرانی فرانسوی‌ها را بیان کرد: فرانسه تنها یک متحد در منطقه خلیج‌فارس دارد که امارات متحده عربی است و چند مشتری از جمله عربستان سعودی. ایران اما مشتری بهتری‌ست.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.