Share

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با شیخ همام حمودی رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در تهران طرح مسئله انحلال حشد شعبی، شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران را توطئه هم‌صدای «یک کشور غربی» و اسرائیل دانست.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی

شمخانی در این دیدار که دوشنبه ۱۳ آذر انجام شد انحلال حشد شعبی را نشان‌دهنده «تدارک توطئه‌ای جدید برای بازگشت ناامنی و تروریسم به منطقه» خواند و گفت کشورهایی که خواهان چنین اقدامی هستند «انسجام و پیوند داخلی» در عراق را هدف قرار داده‌اند.

نیروهای حشد شعبی که گفته می‌شود توسط ایران آموزش داده شده و مسلح شده‌اند، اغلب به واحدهای حکومتی عراق در مبارزه با داعش کمک کرده‌اند و در رویدادهای اخیر کردستان عراق در به‌دست گرفتن قدرت در کرکوک و چند شهر دیگر از استان نینوا به ارتش عراق یاری رسانده‌اند.

برخی همسایگان سنی عراق، از جمله عربستان سعودی، و کردها حشد شعبی را بازوی سپاه پاسداران ایران می‌دانند و از این بابت اظهار نگرانی می‌کنند.

شمخانی از مقامات عراقی خواست تا نسبت به این «توطئه بیگانگان» هوشیار باشند و با این «فتنه‌ها» مقابله کنند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه شنبه دوم دسامبر / ۱۱ آذر پس از دیدار با نچیروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق از بغداد خواست تا تمام شبه‌نظامیان تشکیل‌شده در جنگ عراق را منحل کند.

مکرون گفت: «خروج از فاز نظامی، به‌ویژه انحلال تدریجی حشد شعبی که در چند سال اخیر خود را در عراق تثبیت کرده، و به‌علاوه همه دیگر گروه‌های شبه‌نظامی ضروری است.»

پیش از مکرون، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نیز خواهان انحلال حشد شعبی شده بود.

اسرائیل هم بارها نگرانی خود را از قدرت‌گیری ایران در پی شکست گروه «دولت اسلامی» (داعش) در منطقه، اعلام کرده است.

بیشتر بخوانید:

مکرون در دیدار با مقام‌های کردستان عراق: حشد الشعبی باید منحل شود

Share