Share

پسر علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین یمن و رهبر حزب کنگره عمومی خلق که دوشنبه ۴ دسامبر انصارالله او را هنگام فرار به سمت مأرب به قتل رساندند در شبکه تلویزیون اکبریه برای خون‌خواهی پدرش فراخوان داده است.

احمد علی، فرزند علی عبدالله صالح، رئیس جمهور مقتول یمن (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگزاری رویترز احمد علی صالح، فرزند رهبر مقتول حزب کنگره ملی خلق که به انصارالله یمن پشت کردو به عربستان سعودی روی آورد و حوثی‌ها او را روز گذشته در حین فرار از صنعا در مأرب به قتل رساندند، در یک نطق تلویزیونی گفته است:

«من مبارزه را تا وقتی حتی یک حوثی در یمن باقی مانده ادامه می‌دهم. خون‌خواهی پدر من در گوش ایرانی‌ها طنینی جهنمی خواهد داشت.»

احمد علی در بخش دیگری از این سخنرانی تلویزیونی از طرفداران مسلح علی عبدالله صالح خواست یمن را از انصارالله «پس» بگیرند.

علی عبدالله صالح که از سال ١٩٧٨ تا ۲۷ فوریه ۲۰۱۲  رئیس جمهور یمن بود، بعد از آنکه به انصارالله یمن پشت کرد و با عربستان سعودی هم‌پیمان شد، در درگیری مسلحانه با حوثی‌های یمن به قتل رسید. کشته شدن صالح، جنگ یمن را وارد مرحله تازه‌ای کرده است

علی عبدالله صالح در میان افسران ارتش یمن و برخی قبایل مسلح این کشور طرفدارانی دارد. ائتلاف عربی امیدوار است با خون‌خواهی فرزند عبدالله صالح حمایت طرفداران مسلح او را به دست بیاورد.

احمد علی صالح در امارات متحده عربی در حصر خانگی‌ست. پیش از آغاز جنگ یمن، او سفیر یمن در امارات بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع گزارش داده است که علی صالح در ویلایی در حومه ابوظبی در حصر است.

پیام عبدالربه منصور هادی و اتحادیه عرب

عبدالربه منصور هادی، رئیس جمهور کنونی یمن نیز که در حال حاضر در ریاض در تبعید به سر می‌برد با انتشار فراخوانی از یمنی‌ها خواسته است دست از حمایت از شیعیان حوثی بردارند:

«دست در دست هم دهیم و فعالیت‌های این گروه تبهکار را متوقف کنیم و سرزمینی تازه و متحد بسازیم.»

پیش از او علی عبدالله صالح تا سال ۲۰۱۱ ریاست جمهوری یمن را به مدت سه دهه به عهده داشت.

اتحادیه عرب هم سه‌شنبه ۵ دسامبر با انتشار بیانیه‌ای قتل علی عبدالله صالح به دست انصارالله یمن را محکوم کرده است. در بیانیه اتحادیه عرب گفته شده که قتل رئیس جمهور پیشین یمن آتشی به «انبار باروت» انداخته است.

اتحادیه عرب در این بیانیه از جامعه جهانی خواسته که با هر وسیله ممکن «خلق یمن» را از کابوسی که به آن گرفتار آمده‌اند نجات دهد.

بمباران کاخ ریاست جمهوری در صنعا

المیادین گزارش داده است که برای نخستین بار جنگنده‌های شکاری ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی سه‌شنبه ۵ دسامبر کاخ ریاست جمهوری در صنعا را بمباران کرده‌اند.

ساکنان محلی اعلام کرده‌اند که صبح سه‌شنبه صدای انفجارهای مهیبی در المنصوره عدن و در جنوب صنعا شنیده شده.

در این گزارش‌ها آمده است که جنگنده‌های شکاری ائتلاف عربی از شامگاه گذشته تا صبح سه‌شنبه دست‌کم چهار بار کاخ ریاست جمهوری در قلب صنعا را بمباران کرده‌‌اند.

شبکه الجزیره گزارش داده که از نیمه‌شب گذشته تاکنون ده‌ها حمله هوایی در صنعا اتفاق افتاده و در این حملات دست‌کم ۹ نفر کشته و شمار زیادی از ساکنان صنعا مجروح شده‌ و خانه‌های مسکونی زیادی در محلات مختلف شهر تخریب شده‌اند.

در این میان درگیری بین انصارالله و نیروهای مسلح کنگره مردمی خلق (حزب صالح، رئیس جمهور مقتول) ادامه دارد. رسانه‌های نزدیک به ائتلاف عربی می‌گویند این درگیری‌ها بر سر جنازه علی عبدالله صالح اتفاق افتاده. ظاهراً انصارالله به قبایل «سنحان» گفته‌اند به این شرط اجازه می‌دهند که جنازه علی عبدالله صالح در سنحان دفن شود که مراسم تشییع برای او برگزار نشود.

صلیب سرخ جهانی گزارش داده که در درگیری‌های اخیر در صنعا دست‌کم ۱۲۵ نفر کشته و ۲۵۰ نفر مجروح شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

علی عبدالله صالح کشته شد

 

Share