Share

دور جدید اعتصاب کارگران نی‌‌بُر مجتمع کشت‌ و صنعت هفت‌تپه از روز دوشنبه ۱۳ آذر آغاز شده است. کارگران رسمی و پیمانی هم اعلام کرده‌اند دست به اعتصاب خواهند زد.

کنفدراسیون جهانی کارگران صنایع غذایی کشاورزی و هتلداری (IUF)، با راه انداختن یک کمپین اعتراضی از مطالبات کارگران نیشکر هفت‌تپه حمایت کرده است.

عکس از آرشیو – تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه، مرداد ۱۳۹۶

همزمان با دور جدید اعتصاب در کارخانه نیشکر هفت‌تپه، کنفدراسیون جهانی کارگران صنایع غذایی، کشاورزی و هتلداری (IUF) با انتشار نامه‌ای از مطالبات کارگران حمایت و به عدم پرداخت دستمزد کارگران و اخراج و احضار کارگران معترض اعتراض کرد.

روز دوشنبه ۱۳ آذر، کارگران نی‌‌بُر نیشکر هفت‌تپه با خواست پرداخت دستمزد مهر و آبان، حق بهره وری سال گذشته و پرداخت چهار درصد حق بیمه برای بازنشستگی به سازمان تامین اجتماعی، دست از کار کشیدند و در محوطه کارخانه تجمع کردند.

آن‌ها در ادامه اعتراض خود کلیه دروازه‌های ورودی و خروجی شرکت را بستند و اعلام کردند در صورتی که مطالباتشان برآورده نشود، تجمع خود را به شهر شوش خواهند کشید.

خبرهای منتشر شده از سوی کارگران حاکی است که به هنگام تجمع کارگران، نیروی انتظامی به خواست مدیریت وارد شرکت شده و امام جمعه شهر شوش نیز به محل اعتراض کارگران در کارخانه رفته است.

کارگران رسمی و قراردادی نیشکر هفت‌تپه که چهار تا شش ماه دستمزد نگرفته‌اند، اعلام کرده‌اند در صورت عدم پرداخت مطالباتشان دست به اعتصاب خواهند زد.

در بیانیه «جمعی از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه» به تاریخ سه‌شنبه ۱۴ آذر درباره قصد کارگران به اعتصاب آمده است:

«اعتصاب و اعتراض حق مسلم ماست. در هیچ قانون و در هیچ مملکتی اعتراض به گرسنگی و عدم پرداخت مزد عمل غیرقانونی و جرم به حساب نمی‌آید. جرم را آنانی مرتکب شده‌اند که پنج ماه است حقوق زیر خط فقر ما را نپرداخته‌اند. جرم را کسانی مرتکب شده‌اند که حاضر نیستند مزد کاری را که ما از پنج ماه پیش انجام داده‌ایم بپردازند. قانون را کسانی زیر پا گذاشته‌اند که با عدم پرداخت حقوق‌هایمان فقر و بدبختی را به ما و خانواده‌هایمان تحمیل کرده‌اند.»

در بیانیه کارگران نیشکر هفت‌تپه اعلام شده است کارگران در صورت عدم پرداخت دستمزدها، روز چهارشنبه ۱۵ آذر پس از زدن کارت در محوطه تجمع کرده و به سوی فرمانداری حرکت خواهند کرد.

در پی اعتصاب چند روزه در مرداد ماه در مجتمع نیشکر هفت‌تپه، بیش از ۷۰ کارگر این کارخانه احضار و با تشکیل پرونده قضایی به قید کفالت آزاد شدند. تعدادی از کارگران معترض نیز پس از پایان اعتصاب اخراج شدند.
کنفدراسیون جهانی کارگران صنایع غذایی، کشاورزی و هتلداری از اعضای خود خواسته است در حمایت از کمپین حمایت از کارگران نیشکر هفت‌تپه، نامه اعتراضی این کنفدراسیون را امضا و برای مقامات ایران بفرستند.

  • بیشتر بخوانید:

نیشکر هفت تپه: تاوان یک اعتصاب

Share