Share

دونالد ترامپ از عربستان سعودی خواسته تا تا هر چه سریع‌تر راه‌های ارسال کمک‌های انسانی به یمن را باز کند. او اما درباره قطع بمباران یمن توسط عربستان و متحدانش چیزی نگفته است. درگیری‌های شدید روزهای اخیر وضعیت انسانی در این کشور را بدتر کرده است.

سازمان ملل می‌گوید در یمن ۱۷ میلیون نفر نیازمند کمک‌های انسانی هستند ـ عکس از آرشیو

سازمان ملل می‌گوید در یمن ۱۷ میلیون نفر نیازمند کمک‌های انسانی هستند ـ عکس از آرشیو

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیامی نوشته است: «من از مقامات دولت خود خواستم از رهبران پادشاهی عربستان سعودی درخواست کنند که اجازه دسترسی کامل به مواد غذایی، سوخت، آب و دارو برای مردم یمن را بدهند که به شدت به آن نیاز دارند.»

او افزوده است: «این اقدام به دلایل انسانی باید فوراً به‌اجرا گذاشته شود.»

کاخ سفید گفته است که ترامپ تا درخواست قطع بمباران یمن توسط عربستان سعودی پیش نخواهد رفت.

کاخ سفید در پایان ماه نوامبر از اقدامات اولیه ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی به‌منظور تسهیل ارسال کمک‌های انسانی به یمن استقبال کرد اما دولت آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که وضعیت انسانی در یمن همچنان «فاجعه‌بار» است.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی پس از آن‌که شیعیان حوثی در چهار نوامبر/ ۱۳ آبان، یک موشک اسکات با برد ۸۰۰ کیلومتر را به سوی ریاض، پایتخت عربستان سعودی شلیک کردند، در پاسخ به این اقدام در روز ۶ نوامبر / ۱۵ آبان بنادر و فرودگاه‌های یمن را مسدود کرد و ارسال کمک‌های انسانی به این کشور متوقف شد.

مقامات سازمان ملل هشدار داده‌ بودند که اگر محاصره فلج‌کننده ائتلاف عربی برداشته نشود، یمن ممکن است با بدترین قحطی جهان در دهه‌های اخیر روبه‌رو شود.

ائتلاف عربی پس از آن اعلام کرد که اجازه می‌دهد کمک‌های انسانی از طریق بندرهای حدیده و صلیف در دریای سرخ یمن، وارد شوند اما هفته گذشته سازمان ملل این اقدام را کافی ندانست و خواهان رفع کامل محاصره یمن توسط ائتلاف عربستان سعودی شد.

مسئولان سازمان ملل تأکید کردند که یمن نمی‌تواند تنها روی کمک‌های جهانی حساب کند، مردم یمن همچنین باید بتوانند به ضرورت‌های اولیه زندگی همچون غذا، دارو و سوخت نیز دسترسی یابند. سازمان ملل می‌گوید در یمن ۱۷ میلیون نفر نیازمند کمک‌های انسانی هستند که ۷ میلیون نفر از آن‌ها را خطر گرسنگی تهدید می‌کند.

در روزهای اخیر درگیری‌های نظامی در یمن با حمله شیعیان حوثی مورد حمایت ایران به طرفداران علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن و کشته شدن او و سپس بمباران‌های ائتلاف عربی که از دولت کنونی یمن حمایت می‌کند، شدت بیشتری گرفت.

روز گذشته (چهارشنبه) صلیب سرخ جهانی نیز اقدامات ریاض برای دسترسی مردم یمن به کمک‌های انسانی را ناکافی دانست و خواهان «اقدامات جدی» در این زمینه شد و رابرت ماردینی، مدیر منطقه‌ای صلیب سرخ به خبرگزاری فرانسه گفت: «چند قایق در بندر حدیده و چند کامیون از عربستان سعودی نمی‌توانند مشکل یمن را حل کنند.»

ماردینی در پی حملات روزهای اخیر افزود: «بیمارستان‌های صنعا سوخت برای ژنراتورها و دارو کم دارند و نیازمند کمک ما هستند.»

بمباران‌های متعدد صنعا، شهروندان غیرنظامی را در خانه‌هایشان گرفتار کرده و یک انبار پزشکی صلیب سرخ را که به سه بیمارستان این شهر مواد مورد نیاز را تحویل می‌داده، هدف قرار داده است.

از ماه مارس ۲۰۱۵ که ائتلاف عربی حملات خود به یمن را آغاز کرد، بیش از ۱۰ هزار نفر در جنگ این کشور کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

سازمان ملل خواهان لغو کامل محاصره یمن توسط عربستان شد

Share