Share

هیأت مذاکره‌کننده از سوی دولت سوریه به ریاست بشار جعفری یکشنبه آینده برای شرکت در مذاکرات صلح ژنو به این شهر بازمی‌گردد. هیأت اسد هفته گذشته در اعتراض به لحن بیانیه مخالفان دولت سوریه که خواهان برکناری بشار اسد شده بودند، مذاکرات ژنو را ترک کرده بود.

ژنو، جمعه ۱ دسامبر ۲۰۱۷: بشار جعفری رئیس هیأت مذاکره‌کننده دولت اسد در یک نشست خبری

به گزارش خبرگزاری سانا (خبرگزاری رسمی جمهوری عربی سوریه) هیأت مذاکره‌کننده اسد یکشنبه ۱۰ دسامبر بر سر میز مذاکرات ژنو بازمی‌گردد.

مذاکرات صلح سوریه چهارشنبه ۶ دسامبر / ۱۵ آذر بدون حضور نمایندگان رژیم سوریه در ژنو آغاز به‌کار کرده است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته گفته بود که ایالات متحده از روسیه درخواست کرده که هیأت اسد را بر سر میز مذاکره با مخالفان دولت اسد در ژنو بنشاند. فرانسه، یکی از مهم‌ترین حامیان اپوزیسیون سوریه دولت اسد را متهم کرده بود که با تحریم مذاکرات ژنو، تلاش‌های سازمان ملل برای برقراری صلح در سوریه را عقیم می‌گذارد و مانع از دست یافتن به یک راه حل سیاسی برای خاتمه دادن به بحران می‌شود.

در مذاکرات ژنو، شش جریان مختلف از مخالفان دولت اسد شامل چهره‌های مستقل، ائتلاف، هیأت هماهنگی، گروه‌های مسلح و دو هیأت از مخالفان مورد حمایت مسکو و قاهره شرکت دارند. آن‌ها جمعه یکم دسامبر با انتشار بیانیه‌ای خواهان برکناری بشار اسد به عنوان پیش‌شرط صلح شده بودند. هیأت اسد در اعتراض به لحن این بیانیه مذاکرات صلح ژنو را ترک کرد و به دمشق بازگشت.

بیشتر بخوانید:

مذاکرات صلح سوریه بدون هیأت اسد از سر گرفته شد

 

Share