Share

نمایندگانی از پنج قدرت جهانی جمعه ۸ دسامبر با سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در اجلاسی در پاریس شرکت کرده‌اند. هدف از برگزاری اجلاس حمایت از لبنان این است که قدرت‌های جهانی مانع از دخالت ایران و عربستان سعودی در امور داخلی لبنان و تبدیل کردن این کشور به عرصه‌ای برای منازعات منطقه‌ای بین خودشان شوند. تقویت ارتش لبنان به عنوان نخستین گام برای خلع سلاح حزب‌الله لبنان نیز در دستور کار قرار دارد. امانوئل مکرون، با سخنانی این اجلاس را افتتاح کرد.

سعد حریری نخست‌وزیر لبنان و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در پاریس (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگزاری رویترز امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در سخنانی که در افتتاحیه اجلاس حمایت از لبنان ایراد کرد گفت:

«برای حفاظت از لبنان از بحران‌های خاورمیانه، همه احزاب لبنان و بازیگران منطقه به اصل بی‌طرفی لبنان پایبند باشند. نشستی که امروز برگزار می‌شود می‌بایست بر اصل بی‌طرفی لبنان تأکید کند.»

۴ نوامبر سال جاری با سفر سعد حریری، نخست‌وزیر و رهبر حزب المستقبل به ریاض و اعلام استعفای او به دلیل دخالت‌های حزب‌الله لبنان در امور داخلی این کشور، لبنان وارد یک بحران سیاسی شد. سه‌شنبه گذشته بعد از رایزنی‌هایی با میشل عون، رئیس جمهور لبنان، حریری که با حزب‌الله لبنان دولت ائتلافی تشکیل داده استعفایش را پس گرفت به این شرط که لبنان از مناقشات خاورمیانه دور بماند.

در «گروه بین‌المللی حمایت از لبنان» (GIS ) نمایندگانی از چین، فرانسه، بریتانیا، روسیه و آمریکا حضور دارند. این کشورها همگی عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل‌اند. امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه که در بازگشت حریری از ریاض به لبنان نیز نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا کرده بود با سخنانی این اجلاس را افتتاح می‌کند.

یک دیپلمات فرانسوی درباره اهداف اجلاس «گروه بین‌المللی حمایت از لبنان» گفته است:

«با توجه به تنش‌های جهانی، ما می‌خواهیم به لبنان این پیام را بدهیم که خواهان استقلال، ثبات و امنیت این کشور هستیم. ما می‌بایست به بحران لبنان خاتمه بدهیم. در این کشور، همه طرف‌ها آمادگی دارند که با هم گفت‌وگو کنند و به توافق برسند.»

عربستان سعودی از گسترش نفوذ حزب‌الله لبنان در خاورمیانه نگران است. بر اساس توافق‌نامه‌های طائف که در سال ۱۹۸۹ در شهر طائف در عربستان سعودی برای پایان دادن به جنگ داخلی لبنان، به امضاء رسید گروه‌های شبه‌نظامی خلع سلاح و منحل شدند. سعد حریری بعد از بازگشت به لبنان برای پس گرفتن استعفایش سه شرط، از جمله خلع سلاح حزب‌الله را مطرح کرده بود. اما در عمل به این قناعت کرد که حزب‌الله متعهد شود در امور سوریه و عراق دخالت نکند.

یک دیپلمات فرانسوی دیگر به خبرگزاری رویترز گفته است در بیانیه پایانی اجلاس «گروه بین‌المللی حمایت از لبنان» بر ضرورت بی‌طرفی لبنان تاکید خواهد شد.  به گفته این دیپلمات در بیانیه پایانی اجلاس قدرت‌های جهانی از عربستان سعودی و از ایران می‌خواهند که از مداخله در امور لبنان دست بردارند:

«اجلاس روز جمعه در پاریس ضد ایران یا ضد عربستان سعودی نیست. حامی و طرفدار لبنان است.»

یکی از مهم‌ترین مواردی که در این اجلاس به بحث گذاشته می‌شود تقویت ارتش لبنان است به این شکل که ارتش لبنان بتواند به تنهایی از مرزهای این کشور حفاظت کند. در این صورت دیگر مانعی برای خلع سلاح حزب الله لبنان وجود نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

سعد حریری استعفای خود را پس گرفت

Share