Share

وزیر دفاع ژاپن اعلام کرد که این کشور قصد خرید موشک‌های تهاجمی هوا به زمین را برای مقابله با تهدید نظامی کره شمالی را دارد. این تصمیم سیاست‌ صلح‌آمیز ژاپن را زیر سئوال خواهد برد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، ایتسونوری اونودِرا، وزیر دفاع ژاپن، جمعه ۸ دسامبر / ۱۷ آذر ضمن اعلام این خبر اظهار داشت که وزارت دفاع ژاپن درخواست بودجه ویژه برای سال مالی ۲۰۱۸ خواهد کرد تا بتواند موشک‌های دوربردی را که توسط هواپیماهای جنگنده قابل حمل هستند خریداری کند.

به‌گفته رسانه‌های ژاپن وزارت دفاع این کشور مایل است تا موشک‌های کروز از نوع JASSM و LRASM آمریکا را که بردی معادل ۹۰۰ کیلومتر دارند، خریداری کند.

وزارت دفاع ژاپن همچنین در نظر دارد تا موشک‌های «جوینت استرایک» را که بردی حدود ۵۰۰ کیلومتر دارند از شرکت دفاعی «کونگزبرگ» نروژ بخرد.

این اقدام می‌تواند بحث‌هایی را در ژاپن برانگیزد. قانون اساسی صلح‌آمیز ژاپن استفاده از قوه قهر به‌عنوان ابزاری برای حل اختلافات بین‌المللی را ممنوع کرده و این کشور از زمان جنگ جهانی سیاست‌های دفاعی خود را حفظ کرده است.

وزیر دفاع ژاپن به رسانه‌ها گفته است که این موشک‌ها «ما را قادر می‌سازد تا در برابر تهدیدهای دشمن از مکانی خارج از مرزها مقابله کنیم.»

سیاست نظامی ژاپن به دفاع از خاک خود محدود شده و در چارچوب ائتلاف امنیتی با آمریکا، این کشور برای حافظت از خود به واشنگتن وابسته است.

سناتورهای ژاپن روز دوشنبه گذشته آزمایش‌های موشکی کره شمالی را «تهدیدی نزدیک» دانستند و شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور نیز اعلام کرد که بحث با کره شمالی «بی‌معنی» است.

مجلس اعلای ژاپن دوشنبه ۴ دسامبر / ۱۳ آذر به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را در اعتراض به آخرین آزمایش موشک بین قاره‌ای کره شمالی در روز ۲۹ نوامبر / ۸ آذر که در دریای ژاپن سقوط کرد، به تصویب رساند. کره شمالی موشک بالستیک تازه‌ای به نام «هواسانگ ۱۵» را آزمایش کرد که به‌گفته پیونگ‌یانگ با آن می‌تواند سراسر خاک آمریکا را هدف قرار دهد.

فراخوان هفته گذشته واشنگتن مبنی بر قطع تمامی روابط تجاری و دیپلماتیک با کره شمالی از سوی مسکو و پکن رد شد. این دو کشور خواهان مذاکره با پیونگ‌یانگ هستند.

چین و روسیه پیشنهاد داده بودند که آمریکا و کره جنوبی به رزمایش‌های خود پایان دهند و در سوی دیگر کره شمالی نیز برنامه موشکی خود را متوقف کند. چین تنها متحد کره شمالی است و نگران گسترش بی‌ثباتی در مرزهای خود است.

یک هفته پس از آزمایش موشک بین قاره‌ای کره شمالی، آمریکا و کره جنوبی بزرگ‌ترین رزمایش هوایی مشترک خود را آغاز کردند. در این مانور نظامی که تا امروز جمعه ادامه خواهد داشت، حدود ۱۲ هزار سرباز نیروهای آمریکایی شرکت دارند و ۲۳۰ هواپیمای جنگی نیز عملیات آزمایشی انجام خواهند داد.

بیشتر بخوانید:

پیونگ‌یانگ: جنگ اجتناب‌ناپذیر است

Share