Share

علیرضا کریمی، کشتی‌گیر جوان ایرانی که برای رویارو نشدن با کشتی گیر اسرائیلی در یک بازی نمایشی به کشتی‌گیر روسیه باخت، با رهبر ایران دیدار کرد.

رهبر ایران در جریان این دیدار انگشتر خود را به علیرضا کریمی هدیه داده است

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران در این دیدار به علیرضا کریمی گفت از اینکه او از حق قطعی و قهرمانی مسلم صرف‌نظر کرد، «واقعاً احساس عزت» می‌کند.

رهبر ایران در جریان این دیدار انگشتر خود را به علیرضا کریمی هدیه داده است.

آیت‌الله خامنه‌ای باخت نمایشی کریمی را تحسین کرد و آن را «کاری بزرگ از سنخ کار پهلوانان نامداری همچون پوریای ولی» خواند.

رهبر ایران گفت «قدر این کار را بدانید و اجر معنوی آن را از خدا بخواهید، البته مسئولان نیز نباید در تجلیل و پاداش مادی کوتاهی کنند». کریمی پس از باخت مقابل کشتی‌گیر روس از رفتار مسئولان انتقاد کرده بود.

علیرضا کریمی در رقابت‌های کشتی آزاد زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان برای روبه‌رو نشدن با کشتی‌گیر اسرائیلی، در میانه کشتی با حریف روس و در حالی که با نتیجه ۳ بر ۲ پیش بود، به توصیه مربیان تیم ملی به عمد شکست خورد و از رسیدن به مدال طلای جهان بازماند. با این حال وضعیت جدول به گونه‌ای پیش رفت کرد که کریمی مجدداً برای مشخص شدن مقام سوم و چهارم به کشتی‌گیر اسرائیل خورد که از حضور در آن بازی امتناع کرد.

ویدئویی از صحنه شکست عمدی او در فضای مجازی منتشر شد:

این موضوع واکنش‌های بین‌المللی و داخلی بسیاری به دنبال داشت.

از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در یک پیام ویدیویی خطاب به علیرضا کریمی گفته بود «زورگویانی که به تو گفتند بباز، به خاک می‌افتند».

در پی این رویدادها، مسئولان حکومتی به‌منظور آرام کردن اوضاع تصمیم گرفتند که از کریمی قدردانی کنند.

اما علیرضا کریمی آذرماه امسال در گفت‌وگو با رادیو تهران با اعلام نارضایتی خود از رفتار مسئولان گفته بود «می‌خواهند از من سوءاستفاده سیاسی و استفاده ابزاری کنند».

قرار بوده مسئولان ۶۰ سکه به‌عنوان پاداش به علیرضا کرمی بدهند اما او فقط ۱۰ سکه دریافت کرده است.

کریمی گفته بود وقتی از مربیان خود شنید باید ببازد تا با حریف اسرائیلی روبه‌رو نشود «دنیا روی سرش خراب شد».

این دومین باری بود که علیرضا کریمی با قرعه اسرائیل در مسابقات جهانی مواجه می‌شد؛ او یک‌بار نیز در مسابقات جهانی جوانان در سال ۲۰۱۳ به همین دلیل نتوانست به مدال طلا برسد.

کریمی درباره آن دوران نیز گفته بود: «به من گفتند به اندازه پاداش قهرمان جهان که ۴۰ سکه بود به تو می دهیم اما وقتی پدرم پس از مسابقات جهانی ۱۳۹۲ با نامه فدراسیون کشتی به وزارت ورزش رفت و خواستار عمل مسئولان به قول‌شان شد به او گفته بودند، “به ما ربطی ندارد که پاداش کشتی نگرفتنش مقابل اسرائیل را بدهیم”.»

فدراسیون جهانی کشتی گفته درباره کشتی علیرضا کریمی و حریف روسش تحقیق می‌کند.


در همین زمینه

ورود کمیسیون اصل ۹۰ به موضوع علیرضا کریمی کشتی‌گیر ملی‌پوش

Share