Share

حمیده نظامی- مردادماه امسال (۱۳۹۰)، افزایش فشار بر فعالان زن در عرصه سینما با صدور حکم شلاق برای یک بازیگر زن، نگرانی‌های بسیاری را به دنبال داشت. ۳۹ سال و شش ماه حبس برای فعالان سیاسی و عقیدتی، هفت‌سال ممنوعیت خروج از کشور ازجمله فشارهای امنیتی بر فعالان زن در ماه جاری بود.

 
سعیده خانزادی، همسر علی اکرمی، روزنامه‌نگار و عضو نهضت آزادی ۱۳ مهرماه بازداشت شد و
فرانک فرید، فعال حقوق زنان، نیز روز۲۵ مهرماه، پس از تحمل ۴۲ روز بازداشت، با قید وثیقه صد میلیون تومانی، از زندان تبریز آزاد شد.
 
شرایط نامساعد‌ زندان‌های شهرستان‌ها

در حالی‌که از ماه‌ها پیش اعتراض‌های گسترده‌ای نسبت به وضعیت زندان‌ها شکل گرفته است، براساس گزارش‌های رسیده از زندان‌هایی در شهرستان‌ها، از جمله زندان آمل، این زندان‌ها شرایط بسیار بدی دارند.

 
علاوه بر ساختمان غیراستاندارد، زندانیان از پختن غذا نیز محروم هستند و تنها می‌توانند غذای زندان را مصرف کنند که از کیفیت بسیار نازلی برخوردار است. همچنین این زندان فاقد تجهیزات ورزشی یا کلاس‌های آموزشی است. ازدحام جمعیت در این زندان، عدم تفکیک جرایم، ضرب و شتم، از دیگر مشکلات این زندان است. در حال حاضر فرشته شیرازی، از فعالان حقوق زنان در این زندان نگهداری می‌شود. علاوه بر داشتن سابقه بیماری مانند تشنج و جراحی کمر، وضعیت نامناسب زندان و فشارهای روحی و روانی بر او شکنجه‌ای مضاعف برای این فعال زنان به‌شمار می‌رود.
 
محرومیت از ملاقات، شکنجه روانی زندانی و خانواده‌ها

نگار منظمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که در تاریخ هشتم مارس ۱۳۸۹ بازداشت شده است برای دومین هفته متوالی از ملاقات محروم شد. علی‌رغم وعده‌های مسئولان قضایی برای ملاقات فرزند فرشته شیرازی با وی در سه مهرماه، این ملاقات به تعویق افتاد.

همچنین بیش از سه‌ماه است که مسئولان قضایی و زندان اوین از ملاقات حضوری نسرین ستوده با فرزندانش خودداری می‌کنند. همچنین این وکیل به دلیل درگیری لفظی که با مسئولان زندان بر سر چادر اجباری، پیدا کرده بود به مدت سه هفته ممنوع الملاقات شد.
بازرسی ملاقات‌کنندگان زندانیان و تفتیش وسایل آن‌ها از دیگر فشارهای روانی بر خانواده‌های زندانیان است.
 
از احضار تا دادگاه

در پی اعمال فشار بر زندانیان سیاسی، رضا خندان، همسر نسرین ستوده، از طریق کفیلش به شعبه چهار دادسرای اوین احضار شد. وی ششم مهرماه در شعبه چهار دادسرای اوین به آخرین دفاعیات خود در رد اتهام "نشر اکاذیب" پرداخت. اتهام نشر اکاذیب در رابطه با ارسال نامه‌ای "خصوصی" و "منتشر نشده" به دادستان جهت رسیدگی به وضعیت حقوقی همسر وی وارد شده است که سال گذشته در این رابطه، وی دوبار احضار و به صورت موقت بازداشت شد.

 
همچنین فخرالسادات محتشمی‌پور، همسر سیدمصطفی تاج‌زاده ۲۴ مهرماه به عنوان متهم به دادگاه انقلاب احضار شد. منصوره بهکیش از حامیان مادران عزادار ایران، ۱۸ مهرماه ۱۳۹۰، نیز جهت رسیدگی به پرونده‌اش، در محل دادگاه حضور یافت، اما به دلیل عدم حضور دادستان، جلسه دادگاه تشکیل نشد.
 
صدور یک حکم شلاق، ۳۹ سال و شش‌ماه حبس برای فعالان زن

دادگاه فرشته شیرازی، فعال حقوق زنان و از فعالان کمپین شش و هفت مهرماه در دو دادگاه جزایی عمومی و دادگاه انقلاب، در آمل برگزار شد. اقدام علیه امنیت ملی، نشراکاذیب، توهین به مسئولان از جمله اتهاماتی است که به او تفهیم شد و علی‌رغم عدم پذیرش آن‌ها به سه سال حبس تعزیری و هفت سال ممنوع الخروجی محکوم شد.

 
نوشین خادم در پیوند با دانشگاه آنلاین بهائیان (موسسه علمی آزاد)، هم‌اکنون در زندان اوین است. او ۱۸ مهرماه به اتهام عضویت در "گروهک ضد امنیتی بهایی" محاکمه شد.
 
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و رئیس هیئت اجرایی شورای ملی صلح به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و… به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.
 
رزیتا واثقی، ناهید قدیری، سونیا طعامی و نورا نبیل‌زاده چهار شهروند بهایی ساکن مشهد به پنج‌سال حبس تعزیری محکوم شدند. این احکام بر اساس اتهام‌های تبلیغ به نفع بهائیت و توهین به مقدسات اسلام، برای این افراد صادر شده است. رزیتا واثقی و ناهید قدیری بیش از ۲۰ ماه است که در حال سپری کردن حکم پنج سال حبس تعزیری خود بدون یک روز مرخصی در زندان وکیل آباد مشهد هستند.
 
در حالی‌که کمتر از یک‌ماه از صدور و اجرای مجازات شلاق علیه سه دانشجو، سمیه توحیدلو، پیمان عارف و امین نیایی‌فر می‌گذرد، ۱۶مهرماه برای مرضیه وفامهر بازیگر فیلم "تهران من حراج"، حکم یک‌سال حبس تعزیری و ۹۰ ضربه شلاق، صادر شد. همه عوامل بازداشت شده فیلم "تهران من، حراج"، با قرار وثیقه آزاد شدند اما مرضیه وفامهر همچنان در زندان قرچک ورامین نگهداری می‌شود. تظاهر به مشروب‌خواری و تراشیدن موی سر در نقشی که ایفا کرده است ازجمله دلایل صدور چنین حکمی بوده است.
 
مریم قربانی‌فر، فعال حقوق زنان نیز از سوی دادگاه بدوی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و اجتماعی و تبانی علیه نظام به سه‌سال زندان محکوم شد و این حکم به وکیل وی ابلاغ شد.
 
Share