Share

معترضان فساد دولتی در اسرائیل بار دیگر در تل‌آویو دست به تظاهرات زدند. «راهپیمایی شرم» آنها در اعتراض به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور آخر هر هفته برگزار می‌شود.

راهپیمایی شرم علیه نتانیاهو در تل‌آویو

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، شمار معترضان در راهپیمایی شرم شنبه شب، ۱۸ آذر / ۹ دسامبر به گفته پلیس ۱۰ هزار تن بود.

هفته گذشته، در بزرگترین تظاهرات از این نوع دست‌کم ۲۰ هزار تن به خیابان‌های تل‌آویو آمدند.

راهپیمایی شرم پس از برملاشدن اتهام‌های فساد علیه نتانیاهو شکل گرفت. معترضان در این راهپیمایی شعار می‌دادند: «از مفسدان خسته شده ایم» و «فساد را از بین ببرید».

نخست‌وزیر اسرائیل تمام اتهامات علیه خود را تکذیب کرده. اما او که اکنون چهارمین دوره زمامداری‌اش را سپری می‌کند، مظنون به فساد در دو پرونده است.

نتانیاهو در پرونده نخست به دریافت هدیه از تاجران ثروتمند متهم شده است. همسر او نیز در این پرونده با اتهام مشابهی روبه‌رو است.

در پرونده دوم، نخست‌وزیر اسرائیل به تبانی با صاحب یک روزنامه اسرائیلی برای پوشش بهتر او در عوض محدودیت بیشتر برای یک روزنامه رقیب متهم شده است.

او هنوز به این موارد رسماً متهم نشده است. تحقیقات درباره این پرونده‌ها ادامه دارد.

حزب محافظه‌کار لیکود به رهبری نتانیاهو که طرحی برای منع انتشار اطلاعات مربوط به پرونده‌های فساد نخست‌وزیری به پارلمان این کشور ارائه داده است، راهپیمایی شرم را «تظاهرات چپ‌گرایان» خواند و از مردم اسرائیل خواست که با توجه به شرایط پیش‌آمده در بیت‌المقدس (اورشلیم) متحد باقی بمانند.

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، موجی از مخالفت‌ها با این تصمیم به راه افتاده. بیت‌المقدس شرقی، کرانه باختری و غزه نیز صحنه اعتراض فلسطینیان به این تصمیم است.

اگر نتانیاهو رسماً متهم شود، برای کناره‌گیری از مقام خود تحت فشار قرار خواهد گرفت یا می‌تواند بار دیگر خواستار برگزاری انتخابات شود و در آن شرکت کند.


در همین زمینه

«راهپیمایی شرم» هزاران‌تن علیه نتانیاهو در تل‌آویو

Share