Share

تنش‌های حاصل از تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت اسرائیل شدت گرفته است. در بیروت، پایتخت لبنان معترضان در نزدیکی سفارت ایالات متحده با نیروهای امنیتی درگیر شدند و در برلین، پایتخت آلمان نیز تظاهراتی اعتراضی برگزار شد. در بیت‌المقدس یک فلسطینی با چاقو به نگهبانی اسرائیلی حمله کرد. ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد که تونل‌های مخفی حماس در غزه را تخریب کرده است. سه تن نیز در سوئد به اتهام تلاش برای حمله به یک کنیسه دستگیر شدند.

واکنش‌ها به تصمیم ترامپ ادامه دارد

اعتراض‌های خیابانی چهارروز اخیر در سرزمین‌های فلسطینی که از چهارشنبه آغاز شده بود، تا حد زیادی کاهش یافته است. اما واکنش‌ها به تغییر سیاست بلندمدت واشنگتن در قبال مسئله فلسطین هنوز ادامه دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه ششم دسامبر گفت که بیت‌المقدس (اورشلیم) را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد و دستور انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به آنجا را صادر کرده است.

تظاهرات در بیروت و برلین

یکشنبه ۱۰ دسامبر / ۱۹ آذر معترضان خشمگین در بیروت در نزدیکی سفارت آمریکا تجمع کردند. این تجمع با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

پلیس در بیروت برای متفرق‌کردن معترضان به تصمیم ترامپ گاز اشک‌آور شلیک کرد – منبع: afp

پلیس لبنان با استفاده از خودروهای آب‌پاش و شلیک گاز اشک‌آور سعی در متفرق‌کردن معترضان داشت.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، تظاهرکنندگان در خیابان‌ها آتش روشن کردند، پرچم‌های اسرائیل و آمریکا را سوزاندند و از پشت سنگرهایی که ساخته بودند، به سمت مأموران پلیس سنگ و دیگر اشیاء را پرتاب می‌کردند.

حنا غریب، رهبر حزب کمونیست لبنان در این راهپیمایی برای معترضان سخنرانی کرد و ایالات متحده را «دشمن فلسطین» خواند. او گفت که سفارت ایالات متحده در لبنان «نماد تجاوز امپریالیستی» است و باید بسته شود.

احمد مصطفی، یکی از مقام‌های سازمان مارکسیستی‌ـ‌لنینیستی «جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین» نیز در این تظاهرات گفت که «آمده‌ایم بگوییم که سفارت آمریکا، سفارت تجاوز است و بیت‌المقدس عربی است و عربی باقی می‌ماند.»

حدود ۴۵۰ هزار پناهجوی فلسطینی در لبنان زندگی می‌کنند. دولت این کشور نیز همچون دیگر دولت‌های خاورمیانه، از جمله متحدان آمریکا از تصمیم ترامپ انتقاد کرده و میشال عون، رئیس‌جمهوری این کشور آن را «تهدیدی برای ثبات منطقه‌ای» خوانده است.

حزب شیعی حماس، یکی از احزاب ائتلاف حاکم بر لبنان هفته پیش از فراخوان برخی گروه‌های فلسطینی برای قیام دوباره علیه اسرائیل و آغاز انتفاضه جدید حمایت کرده بود.

یکشنبه تظاهراتی نیز در برلین علیه تصمیم ترامپ برگزار شد. صدها تن در این تظاهرات شرکت کردند و علیه اسرائیل و در حمایت از فلسطین شعار دادند.

تظاهرات در حمایت از فلسطین در برلین – منبع: توئیتر

حضور مأموران پلیس آلمان در این تظاهرات «چشم‌گیر» گزارش شده است.

حمله با چاقو در بیت‌المقدس

همزمان با کاهش اعتراض‌ها در بیت‌المقدس، یک فلسطینی در ایستگاه اتوبوس مرکزی شهر با چاقو به یک نگهبان اسرائیلی حمله کرد.

بر اثر حمله این جوان ۲۴ ساله، نگهبان اسرائیلی با وضعیت بحرانی در بیمارستان بستری شد.

مهاجم دستگیر شده است.

تخریب تونل‌های حماس در غزه

نیروهای اسرائیلی یکشنبه ادعا کردند که یک تونل مخفی حماس در مرز غزه را تخریب کرده‌اند.

بنا به ادعای ارتش اسرائیل، این تونل در مرز غزه یک گذرگاه «پراهمیت» برای حماس بوده و صدها متر داخل مرز اسرائیل نفوذ کرده بود. ساخت تونل هنوز تمام نشده بود.

به گزارش رویترز، مأموران سانسور اسرائیل عموماً از درج خبر تخریب تونل‌ها جلوگیری می‌کنند، اما در واکنش به اعتراض‌های اخیر علیه تصمیم ترامپ اجازه انتشار این خبر را داده‌اند.

حمله به یک کنیسه در سوئد

بنا به رسانه‌های سوئدی، یک سخنگوی سازمان امنیتی این کشور از دستگیری سه متهم به تلاش برای حمله به کنیسه یهودیان در شهر گوتنبرگ خبر داده است.

این حمله شنبه و همزمان با جلسه جوانان یهودی در محل جلسات مجاور این کنیسه روی داد، اما مهاجمان که قصد به آتش کشیدن کنیسه را داشتند، ناکام ماندند. آتش نه به کنیسه رسید و نه به محل جلسه.

هنوز انگیزه این حمله و رابطه احتمالی آن با تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس مشخص نشده است.


در همین زمینه

Share