ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پوتین نماینده‌ای به سازمان همکاری‌های اسلامی می‌فرستد

سفر رئیس جمهور روسیه به آنکارا دو موضوع داشت: تحویل سامانه موشکی اس ۴۰۰ به ترکیه و بحران بیت‌المقدس. اعلام اقتدار در آستانه انتخابات ریاست جمهوری روسیه مد نظر بود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه شامگاه دوشنبه ۱۱ دسامبر سفر یک روزه‌اش به خاورمیانه را در آنکارا و در دیدار و گفت‌وگو با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به پایان رساند. نتایج این سفر: روسیه نماینده ویژه‌ای به اجلاس سازمان همکاری اسلامی اعزام می‌کند و هفته آینده هم سرانجام ترکیه صاحب سامانه موشکی اس ۴۰۰ می‌شود.

شامگاه دوشنبه ۱۱ دسامبر: رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین روسای جمهور تذکیه و روسیه در آنکارا

پیش از آنکه شامگاه دوشنبه ۱۱ دسامبر هواپیمای پوتین در آنکارا به زمین بنشیند، رئیس جمهور روسیه در سفری اعلام نشده به سوریه در پایگاه هوایی حمیمیم در لاذقیه دستور خروج نیروهای نظامی روسیه از سوریه را صادر کرد. به گفته یکی از مشاوران پوتین، تصمیم او برای خارج کردن نیروهای نظامی روسیه از سوریه بدون هماهنگی با ایران انجام شده است.

سفر پوتین به خاورمیانه مصادف شده بود با ناآرامی‌های روزافزون در فلسطین و با اعتراضات مسلمانان در سراسر جهان به تصمیم ترامپ در مورد به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل. پوتین بعد از دیدار و گفت‌وگو با اردوغان، بیش و کم نظر سازمان ملل و اتحادیه اروپا را تکرار کرد: فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌‌ها باید مذاکرات صلح را از سر بگیرند:

«هم روسیه و هم ترکیه معتقدیم که تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس کمکی به برقراری آرامش در خاورمیانه نمی‌کند و بلکه این منطقه را بی‌ثبات می‌کند و امید دستیابی به صلح را هم از میان برمی‌دارد.»

اردوغان از اینکه با پوتین درباره بیت‌المقدس بر یک نظر است اظهار خشنودی کرد. رئیس جمهور ترکیه از فلسطینی‌هایی که در درگیری‌های اخیر با پلیس اسرائیل مجروح یا کشته شده‌اند یاد کرد. سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی چهارشنبه ۱۳ دسامبر برای بحث و گفت‌وگو درباره بحران بیت‌المقدس در ترکیه گرد هم می‌آیند. اردوغان وعده داد که برگزاری این کنفرانس نقطه عطفی در ماجرای بیت‌المقدس خواهد بود و پوتین هم قول داد نماینده‌ای برای شرکت در این اجلاس به ترکیه اعزام کند.

پوتین هفته گذشته اعلام کرده است که در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری روسیه نامزد می‌شود. سفر یک روزه او به خاورمیانه از این نظر، یک سفر تبلیغاتی هم بود: آخرین فرصت برای نشان دادن اقتدار رئیس جمهور روسیه در خاورمیانه. این سفر اما دستاورد دیگری هم داشت: به گفته رحب طیب اردوغان، نمایندگانی از وزارت دفاع روسیه هفته آینده قرارداد سامانه موشکی اس ۴۰۰ را نهایی می‌کنند و به ترکیه تحویل می‌د‌هند.

اردوغان از رابطه ترکیه با روسیه به عنوان یکی از عوامل مهم برای ثبات خاورمیانه یاد کرد و اظهار امیدواری کرد که روابط دو کشور در آینده همچنان گسترش بیابد.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای سفر یک روزه پوتین به خاورمیانه اما در سفر او به مصر به ثمر نشست: انعقاد قرارداد ۲۱ میلیارد دلاری با دولت مصر برای ساخت یک نیروگاه هسته‌ای در این کشور.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.