Share

روی مور، کاندیدای جمهوری‌خواه مورد حمایت ترامپ در ایالت جنوبی آلاباما که به تعرض جنسی به چند زن متهم شده بود در انتخابات سنای این ایالت از داگ جونز، کاندیدای دموکرات‌ها شکست خورد.

داگ جونز، کاندیدای حزب دموکرات (راست) و روی مور، کاندیدای جمهوری‌خواه در ایالت آلاباما

داگ جونز، کاندیدای حزب دموکرات (راست) و روی مور، کاندیدای جمهوری‌خواه در ایالت آلاباما

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کارزار انتخاباتی ایالت آلاباما کاملاً به دفاع از روی مور برخاست و او را پیروز این انتخابات می‌دانست اما با برگزاری انتخابات ترامپ شکست سختی خورد.

جمهوری‌خواهان سرانجام پس از ۲۵ سال در ایالت محافظه‌کار آلاباما از دموکرات‌ها شکست خوردند. داگ جونز، کاندیدای حزب دموکرات ۵۱ درصد آرا و روی مور ۴۹ درصد آرا را به خود اختصاص دادند.

ترامپ پیروزی داگ جونز را به او تبریک گفت اما مور تا مدتی پس از روشن شدن نتایج به طرفدارانش همچنان می‌گفت: «هنوز تمام نشده است».

برای ترامپ از چند جنبه شکست روی مور تلخ بود. با این شکست اکثریت جمهوری‌خواهان در میان ۱۰۰ کرسی سنا از ۵۲ به ۵۱ رأی کاهش می‌یابد. این به معنای آن است که هر قانونی را که ترامپ برای تصویب به مجلس سنا بفرستد با دو مخالف رد می‌شود.

اما اصلاحات مالیاتی ترامپ که قرار است هفته آینده تأیید شود احتمالاً شامل این مورد نخواهد شد زیرا هنوز سناتور جدید آلاباما روی کار نیامده است.

با این حال تمامی برنامه‌هایی که ترامپ برای سال آینده دارد، از جمله ساخت دیوار مرزی با مکزیک و یا کاهش حقوق اجتماعی می‌توانند با مشکل کسب رأی اکثریت مواجه شوند.

با این شکست قدرت ترامپ نیز در حزب جمهوری‌خواه به‌وضوح تضعیف خواهد شد. او برخلاف نظر جمهوری‌خواهان میانه‌روی واشنگتن کاملاً در پشت روی مور، کاندیدای جنجالی قرار گرفت. ترامپ همه نگرانی‌ها و هشدارهای دوستان حزب خود را نادیده گرفت و به‌رغم آن‌که چندین زن روی مور را متهم به تعرض جنسی کرده بودند، از او پشتیبانی کرد.

ترامپ در انتخابات آلاباما از سوی مشاور سابق خود استیو بنن ترغیب شد که از روی مور حمایت کند تا بدین ترتیب به رهبران حزب جمهوری‌خواه در واشنگتن نشان دهد که سرنوشت حزب در حال حاضر در دست ترامپ و او قرار دارد اما این برنامه شکست خورد. رهبران جمهوری‌خواهان در واشنگتن، همچون میچ مک کانل، رهبر اکثریت مجلس سنا، و همچنین مسئولان این حزب در سایر نقاط ایالات متحده، اکنون حاضر به پیروی کورکورانه از ترامپ در هر سیاست ماجراجویانه او نیستند.

در طرف دیگر دموکرات‌ها از پیروزی خود در آلاباما خوشحالند. پس از پیروزی در انتخابات فرمانداری ویرجینا در ماه نوامبر اکنون آن‌ها بار دیگر ترامپ را شکست دادند.

دموکرات‌ها از افزایش مخالفت‌ها با ترامپ در میان اعضای جمهوری‌خواه استفاده می‌برند. آن‌ها به انتخابات کنگره در سال آینده امیدوار شده‌اند. ترامپ و جمهوری‌خواهان با شکست در آلاباما باید نگران آینده باشند. اگر آن‌ها نتوانند در نوامبر ۲۰۱۸ اکثریت خود در سنا و مجلس نمایندگان را حفظ کنند انسداد کامل سیاسی در واشنگتن قابل تصور خواهد بود.

Share