Share

در پی حمله تازه موشکی از غزه به خاک اسرائیل، ارتش اسرائیل در واکنش دست به حمله هوایی به غزه زد.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

اسرائیل روز چهارشنبه ۱۳ دسامبر / ۲۲ آذر اعلام کرد که این حمله ‌شب گذشته به تأسیسات نظامی گروه حماس در جنوب منطقه غزه صورت گرفت.

به‌گفته ارتش اسرائیل، گروه‌های فلسطینی بعد از ظهر سه‌شنبه موشکی به سوی اسرائیل شلیک کردند که به خاک این کشور نرسید. رسانه‌های فلسطینی گفته‌اند این موشک در منطقه باز در نوار غزه فرود آمده است.

روز گذشته (سه‌شنبه) در نوار غزه دو عضو سازمان فلسطینی جهاد اسلامی بر اثر انفجار زودهنگام موشک خود کشته شدند. ارتش اسرائیل گزارش‌ رسانه‌های فلسطینی مبنی بر این‌که نیروی هوایی این کشور فلسطینی‌های مسلح را با یک هواپیمای بدون سرنشین هدف قرار داده و کشته‌ است، به شدت محکوم کرد.

شب گذشته اسرائیل همچنین یکی از مسئولان بلندپایه حماس به نام حسن یوسف را در کرانه باختری دستگیر کرد. یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل گفته است که حسن یوسف در خانه‌اش در رام‌الله بازداشت شده است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های فلسطینی رهبران دیگری از گروه حماس نیز در کرانه باختری دستگیر شده‌اند. یک هفته پیش اسماعیل هنیه، رهبر حماس برای انتفاضه دیگری فراخوان داده بود. او همچنین خواستار حملات در کرانه باختری شده بود.

از یک هفته پیش که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بیت‌المقدس (اورشلیم) را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به‌رسمیت شناخت در مناطق فلسطینی همواره ناآرامی حاکم بوده است. اعتراضات خیابانی از آن زمان افزایش یافته است. در خود اسرائیل وضعیت آرام شده است اما سازمان‌های فلسطینی برای روز جمعه آینده مردم را به اعتراضات تازه‌ فراخوانده‌اند.

اردوغان «سخنگوی مخالفان ترامپ» می‌شود

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با اظهارات خود در مخالفت با تصمیم ترامپ سعی دارد تا نقش اصلی را در جمع مخالفان ترامپ ایفا کند.

اردوغان ترامپ متهم می‌کند که با تصمیم خود منطقه خاورمیانه را به آتش می‌کشد. او چند روز پیش نیز اسرائیل را «دولت ترور»ی که «کودکان را می‌کشد» نامیده بود.

رئیس جمهوری ترکیه، به‌عنوان رئیس اجرائی اجلاس سازمان همکاری‌های اسلامی، کشورهای عضو این سازمان را فراخوانده تا امروز (چهارشنبه) نشست ویژه‌ای را درباره بحران بیت‌المقدس (اورشلیم) در استانبول برگزار کنند. او موضع سختی در باره به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس (اورشلیم) به‌عنوان پایتخت اسرائیل گرفته و از کشورهای اسلامی نیز خواسته است تا چنین موضعی بگیرند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل انتقاد اردوغان را به‌شدت رد کرد و گفت اجازه نخواهد داد که رهبر دولتی که «روستاهای کردها را بمباران و روزنامه‌نگاران را زندانی می‌کند، به ایران در تحریم‌ها کمک می‌رساند و از تروریست‌ها، از جمله در نوار غزه، حمایت می‌کند» درس اخلاق بدهند.

بیشتر بخوانید:

ناخشنودی ترکیه از کم‌اعتنایی کشورهای عربی به اجلاس سازمان همکاری‌های اسلامی

پوتین نماینده‌ای به سازمان همکاری‌های اسلامی می‌فرستد

Share