Share

یارانه نان در لایحه بودجه سال ۹۷ دولت به نصف کاهش یافته است. سهیلا جلودار زاده، نماینده مجلس، با تاکید بر این که نان ماده غذایی اصلی جمعیت زیر خط فقر است، گفته با این مساله نباید بازی کرد: «قیمت نان در جامعه امروز به هیچ‌وجه شوخی‌بردار نیست.»

عکس از آرشیو

در لایحه بودجه سال ۹۷ که حسن روحانی، رییس‌جمهوری، روز یکشنبه ۱۹ آذر به مجلس تقدیم کرد، یارانه نان که در بودجه سال جاری ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود به ۵ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

این در حالی است که مصوبه ستاد تنظیم بازار که قرار بود قیمت نان را از اول آذر ۳۵ درصد افزایش دهد، در اثر اعتراضات گسترده در مدتی کمتر از یک هفته با فرمان روحانی «برای بررسی بیشتر» موقتا کنار گذاشته شد.

کاهش یارانه نان به نصف در لایحه بودجه ۹۷ نیز با انتقادات زیادی رو به رو شد. یک مقام مسئول وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به انتقادات گفت گرچه دولت یارانه نان را به نصف کاهش داده اما وزارت جهاد کشاورزی قادر است از طریق اسناد خزانه و اوراق سلف موازی این کاهش را جبران کند.

سهیلا جلودار زاده، نماینده مجلس خطاب به دولت گفته است: «دولت باید بداند در حال حاضر بعضی‌ها توان پرداخت همین قیمت را برای نان ندارند و با یارانه نقدی که دریافت می‌کنند، فقط نان خالی می‌خرند. حالا حساب کنید قرار باشد نان گران شود؛ آن وقت با ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار تومان یارانه نقدی که خانواده‌ها دریافت می‌کنند، همین نان خالی هم نمی‌توانند بخرند.»

او گفته است: «در منطقه‌ای در قلب همین تهران بزرگ شاهد بودم معلمان یک مدرسه، پول روی هم می‌گذارند و به نانوای محل می‌دهند تا به مردم نان رایگان بدهد. وقتی دلیل این کار را پرسیدم معلمان گفتند نمی‌خواهیم دانش‌آموزان سر کلاس درس از گرسنگی، سرگیجه بگیرند و بی‌هوش شوند.»

لایحه بودجه دو هفته دیگر ابتدا در کمیسیون‌ها و سپس در جلسه علنی مجلس به بحث گذاشته خواهد شد.

جلودار زاده گفته است از آن جا که مشکل فقر همگانی است، احتمال دارد مجلس حذف یارانه نان را تصویب نکند.


  • در همین زمینه

یارانه نقدی نان نصف شد

Share