Share

سردار عبادالله عبداللهی، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران اعلام کرد که این قرارگاه حاضر است در بازسازی سوریه شرکت کند.

سردار عبادالله عبداللهی، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران

سردار عبادالله عبداللهی، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران

عبادالله عبداللهی روز چهارشنبه ۲۲ آذر در نشست خبری به مناسبت بیست‌وهشتمین سالگرد تشکیل قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران درباره آمادگی این قرارگاه برای شرکت در بازسازی سوریه گفت: «چنان‌چه تدبیر دولت بر این امر قرار بگیرد،‌ قرارگاه خاتم به‌عنوان یک مجموعه پیشگام برای بازسازی در سوریه آمادگی این کار را دارد.»

دولت سوریه و متحدانش، ایران و روسیه، معتقدند که گروه «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه شکست خورده و آخرین بقایای آن‌ در حال زوال است. روسیه نیروهای نظامی خود را به مرور از سوریه خارج می‌کند و ایران نیز از مدتی پیش اعلام آمادگی کرده که در بازسازی سوریه شرکت می‌کند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در چهارم آذرماه جاری در تماسی تلفنی با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه گفته بود که «جمهوری اسلامی ایران آماده مشارکت فعال در روند بازسازی سوریه است.»

بشار اسد نیز خواهان مشارکت فعال ایران و شرکت‌های بخش خصوصی آن در روند بازسازی کشورش شد.

ولادیمیر پوتین، حسن روحانی و رجب طیب اردوغان، رؤسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه در پایان نشست سه‌جانبه اخیر در شهر سوچی توافق کردند که به «همکاری فعالانه» برای برقراری صلح و ثبات در سوریه کمک کنند.

برخی از رسانه‌های غربی، از جمله نشریه فارین پالیسی معتقدند که ایران در پی تثبیت حضور خود در سوریه است و سپاه پاسداران برای مشارکت در بازسازی سوریه و گرفتن سهمی از منافع این بازسازی خیز برداشته است.

قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه پاسداران که در دو دهه گذشته به یکی از بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی ایران تبدیل شده، همواره به دنبال دریافت سهم بیشتری از بازار ایران است.

به‌گفته فرمانده این قرارگاه در حال حاضر «حدود ۲۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم و بیش از یک میلیون نفر به صورت غیرمستقیم در مجموعه قرارگاه خاتم‌الانبیاء مشغول به کار هستند.»

در لایحه بودجه سال ۹۷ مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای قرارگاه خاتم‌الانبیا در نظر گرفته شده است.

Share