Share

نمایندگان حامی دولت ایران هشدار داده‌اند اگر پرونده اختلاس بانکی قرار است در مجلس خوانده شود، باید در کنار مقام‌های دولتی که در این پرونده نام آن‌ها آمده، نام پنج نماینده مجلس نیز که در این اختلاس نقش داشته‌اند، اعلام شود.

 روزنامه اعتماد چاپ تهران روز پنج‌شنبه پنجم آبان ۱۳۹۰ نوشت کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، ساعت شش صبح روز چهارشنبه چهارم آبان نشستی فوری برگزار کرد که خوانده‌نشدن گزارش اختلاس در صحن علنی مجلس نتیجه آن بود.

ماجرای اختلاس بانکی در ایران حدود دو ماه پیش رسانه‌ای شد. مقامات قضایی می‌گویند در این اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی برخی از مقام‌های دولتی و بانکی نقش داشته‌اند.

مقام‌های قوه قضائیه و مجلس در حالی از اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور به عنوان "پشتیبان" اختلاس‌کنندگان نام می‌برند که نمایندگان حامی دولت در مجلس نیز علا‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و فرزندش را در کنار چهار نماینده دیگر به عنوان متهمان دیگر این اختلاس معرفی کرده‌اند. نام نمایندگان دیگر مشخص نیست.

مقام‌های قوه قضائیه و مجلس در حالی از اسفندیار رحیم مشایی به عنوان "پشتیبان" اختلاس کنندگان نام می‌برند که نمایندگان حامی دولت در مجلس نیز علا‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و فرزندش را در کنار چهار نماینده دیگر به عنوان متهمان دیگر این اختلاس معرفی کرده‌اند

بنا به گزارش روزنامه اعتماد، مدتی پیش نسخه نهایی گزارش اختلاس بانکی برای محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران ارسال شد که با "هم‌اندیشی" دولت و مجلس، شش صفحه از این گزارش حذف شد اما روز چهارشنبه شماری از نمایندگان عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، خواهان اضافه‌شدن صفحاتی شدند که حذف شده بود.

به گفته داریوش قنبری، نماینده اصلاح‌طلب مجلس ایران، این ماجرا اعتراض‌ها را در کمیسیون اصل ۹۰ بالا برد و باعث "دودستگی" شد.

اعتماد در ادامه این گزارش می‌نویسد: "هر قدر گروه اول در این جلسه اصرار داشتند که باید این گزارش به حالت اولش برگردد (اما) چند تن از اعضای حاضر در جلسه هم در نوعی صف‌کشی گفتند اگر قرار بر این است که در یک طرف ماجرا به‌طور صریح به چهره‌های دولتی مرتبط با اختلاس اشاره کنیم باید در آن سوی ماجرا به اسامی پنج نماینده‌ای که سفارش‌نامه‌های امضا شده آن‌ها هم در پرونده اختلاس موجود است، اشاره کنیم."

با بالا گرفتن اختلاف‌ها، موضوع به علی لاریجانی، رئیس مجلس اطلاع داده شد و به همین دلیل بار دیگر قرائت این گزارش به تأخیر افتاد.

پرونده این اختلاس در حالی به مناقشه تازه مجلس و دولت تبدیل شده است که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مدتی پیش از ادامه مجادلات بر سر این پرونده انتقاد کرده بود.

 

Share