Share

یک سال پس از شکست گروه «دولت اسلامی» (داعش) در شهر جرابلوس سوریه با کمک ارتش ترکیه، اکنون در بازسازی این شهر ترکیه نیز نقش دارد.

تصویر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در بخش پذیرش بیمارستان جرابلوس

تصویر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در بخش پذیرش بیمارستان جرابلوس

به‌گزارش الجزیره بازسازی جرابلوس، شهری که در شمال سوریه و مرز ترکیه قرار دارد، پررونق شده است.

شمار ساکنان جرابلوس پس از پیروزی نیروهای سوری و ترکیه‌ای از ۲۵ هزار نفر به ۷۰ هزار نفر رسیده است.

در حال حاضر در این شهر شورای محلی خدمات بهداشتی و درمانی را مدیریت می‌کند.

ساکنان شهر به الجزیره گفته‌اند که احساس امنیت نسبی می‌کنند و دیگر از حملات هوایی و بمباران نمی‌ترسند.

کودکان از این‌که توانسته‌اند باز هم به مدرسه بروند خوشحالند. با این حال هنوز چالش‌هایی وجود دارد، از جمله این‌که دانش‌آموزان از آن‌جایی که مدت‌ها مدرسه نرفته‌اند باید دروس خود را از پایه دوباره شروع کنند.

همچون بیشتر موارد دیگر در جرابلوس، بیمارستان این شهر تحت مدیریت ترکیه است، در حالی که سازمان‌های غیردولتی ترکیه کمک می‌کنند.

بنا به این گزارش، بسیاری در این شهر گفته‌اند که ترکیه را به عنوان نیروی اشغالگر نمی‌شناسند و از نفوذ این کشور برای کمک به بهبود وضعیت شهر استقبال می‌کنند.

آنکارا همچنین نیروی پلیس محلی را آموزش می‌دهد و به آن کمک مالی می‌کند تا امنیت و صلح را بین گروه‌های مختلف جنگجویان تأمین کند.

دولت سوریه و متحدانش، ایران و روسیه، معتقدند که گروه «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه شکست خورده و آخرین بقایای آن‌ در حال زوال است. روسیه نیروهای نظامی خود را به مرور از سوریه خارج می‌کند و ایران نیز از مدتی پیش اعلام آمادگی کرده که در بازسازی سوریه شرکت می‌کند.

هم حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و هم مقامات سپاه پاسداران از جمله قرارگاه خاتم‌الانبیا، بارها اعلام کرده‌اند که ایران حاضر است در بازسازی سوریه شرکت کند.

بیشتر بخوانید:

اعلام آمادگی قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه برای بازسازی سوریه

Share