Share

به گفته فوزا یوسف، ریاست مشترک فدراسیون دمکراتیک شمال سوریه، روسیه حامی کردهای شمال سوریه است، در حالی‌که ایران و دولت دمشق، متحدان مسکو در جنگ سوریه موضعی مخالف دارند.

اعلام آغاز عملیات بازپس‌گیری رقه از سوی کردها، عکس آرشیوی

فوزا یوسف جمعه ۱۵ دسامبر / ۲۴ آذر به خبرگزاری «رویترز» گفت که «از همان آغاز بحران، تفاوتی بین روس‌ها با ایرانی‌ها و رژیم وجود داشت. روس‌ها معتقدند که کردها آرمانی را دنبال می‌کنند که باید آن را به حساب آورد.»

یک‌سال پس از سقوط حلب در پی بمباران شدید آن شهر، نیروهای دولت دمشق با کمک شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران و پشتیبانی هوایی جنگنده‌های روس توانسته‌اند قسمت اعظم قلمروهای تحت کنترل مخالفان را بازپس بگیرند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه هفته گذشته در دیدار از پایگاه هوایی حمیمیم در لاذقیه سوریه اعلام کرد که مأموریت مسکو در مبارزه با به گفته او «تروریست‌ها»، به ویژه گروه «دولت اسلامی» (داعش) پایان یافته و شرایط برای یک راه‌حل سیاسی مهیا است.

اما اختلاف‌های ایران و روسیه، دو متحد اصلی اسد به‌ویژه بر سر کردها در شمال سوریه این راه‌حل سیاسی را با دشواری‌هایی مواجه کرده است.

علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد رهبر ایران در امور بین‌الملل چندی پیش هشدار داده بود که پس از تصرف بوکمال و بیرون‌راندن داعش از دیرالزور، نیروهای سوری و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران به سمت رقه حرکت خواهند کرد.

نیروهای دموکراتیک سوریه، ائتلافی که تحت حمایت آمریکا و با مشارکت کردهای سوریه و گروهی از مخالفان بشار اسد شکل گرفته توانستند داعش را از رقه بیرون برانند و کنترل این شهر را به دست بگیرند.

با این حال روسیه با کردها و آمریکا به عنوان حامی اصلی آنها توافق کرده است. منطقه شرق رود فرات منطقه پرواز هواپیماهای آمریکایی است و آسمان غرب رود فرات در اختیار جنگنده‌های روس.

به گزارش رویترز، دمشق همزمان با هشداردادن به نیروهای کرد، ممکن است تا پایان کارزار علیه آخرین منطقه‌های تحت کنترل شورشیان کاری به کردها نداشته باشد.

آن طور که منابع سوری به رویترز گفته‌اند، طرح سیاسی مسکو برای حل بحران سوریه از باقی‌ماندن بشار اسد در قدرت حمایت می‌کند.

ترکیه نیز کردهای شمال سوریه را وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) می‌داند و از آمریکا بابت حمایت از آنها انتقاد کرده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به آنکارا وعده داده که حمایت تسلیحاتی از نیروهای کرد را متوقف می‌کند.


در همین زمینه

نخستین دیدار مقام‌های واشنگتن و دمشق از سال ۲۰۱۱؛ ولایتی کردهای سوریه را تهدید کرد

استقبال ترکیه از بیانیه پنتاگون درباره بازنگری در ارسال سلاح به کردهای سوریه

Share