Share

۸۰ هزار تن در جاکارتا، پایتخت اندونزی به خیابان‌ها آمدند تا اعتراض خود را به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای به‌رسمیت‌شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل نشان دهند.

جاکارتا، بزرگترین تظاهرات علیه تصمیم ترامپ تا کنون

این راهپیمایی اعتراضی که یکشنبه ۱۷ دسامبر / ۲۶ آذر برگزار شد، بزرگترین راهپیمایی اعتراضی علیه تصمیم ترامپ تا کنون بوده است و چندین گروه مسلمان آن را سازماندهی کردند.

دونالد ترامپ چهارشنبه ششم دسامبر گفت که بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد و دستور انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به آنجا را صادر کرده است.

راهپیمایی یکشنبه در جاکارتا به شکلی مسالمت‌آمیز برگزار شد. ۲۰ هزار پلیس و سرباز ارتش مأمور تأمین امنیت این تظاهرات بودند.

انور عباس، دبیرکل شورای علمای اندونزی به عنوان سخنران اصلی این تظاهرات گفت که «از تمام کشورها می‌خواهیم تا تصمیم یکجانبه و غیرقانونی دونالد ترامپ برای بدل‌کردن بیت‌المقدس به پایتخت اسرائیل را رد کنند.»

تظاهرکنندگان دادخواستی اعتراضی تهیه کردند تا آن را به سفیر آمریکا در اندونزی تحویل دهند.

عباس که متن این دادخواست را می‌خواند، چنین ادامه داد: «ما از تمام مردم اندونزی می‌خواهیم که در صورت بازپس‌نگرفتن این تصمیم، محصولات آمریکایی و اسرائیلی را تحریم کنند».

پس از اعلام تصمیم ترامپ چندین تظاهرات در اندونزی برپا شده است. در بسیاری دیگر از کشورهای جهان نیز راهپیمایی‌های مشابهی روی داده‌اند.


در همین زمینه

از افغانستان تا مکزیک: صحنه‌های اعتراض به تصمیم ترامپ بر سر بیت‌المقدس

پیش‌نویس قطعنامه محکومیت تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس در شورای امنیت

Share