Share

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه از قصدش برای گشودن سفارت این کشور در بیت‌المقدس شرقی سخن گفت. بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه نیز تأکید کرد که آنکارا بیت‌المقدس شرقی را پایتخت دولت فلسطینی می‌شمارد.

اعتراض در ترکیه علیه تصمیم ترامپ

اردوغان که یکشنبه ۱۷ دسامبر / ۲۶ آذر در نشست حزب حاکم «عدالت و توسعه» (آ ک پ) در کارامان سخن می‌گفت، به انتقاد دوباره از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای به‌رسمیت‌شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل پرداخت:

آنها علی‌رغم تصمیم‌های سازمان ملل دست به چنین اقدامی زدند و منطق‌شان هم این است. “شما را به رسمیت نمی‌شناسیم”. خب ما هم شما را به رسمیت نمی‌شناسیم.

ترامپ چهارشنبه ششم دسامبر علی‌رغم مخالفت متحدان آمریکا در اروپا و خاورمیانه اعلام کرد که بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد و دستور انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به آنجا را صادر کرده است.

رئیس‌جمهوری ترکیه تأکید کرد که دولتش پیش از این بیت‌المقدس شرقی را به عنوان پایتخت فلسطین به رسمیت شناخته، اما به دلیل اشغال آن از سوی اسرائیل، قادر به گشودن سفارت در آنجا نبوده است. اردوغان با اینکه مدعی شد «ان‌شاء الله سفارتمان را در آنجا باز می‌کنیم»، اما توضیح نداد که چه زمانی و چگونه با وجود قرارداشتن کنترل سرتاسر بیت‌المقدس در دست اسرائیل این اقدام را انجام خواهد داد.

در بیانیه پایانی نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی که پنج‌روز پیش در استانبول برگزار شد، کشورهای عضو این سازمان خواهان به رسمیت‌شناختن بیت‌المقدس شرقی به عنوان پایتخت کشور فلسطین شدند و تصمیم ترامپ درباره این شهر را غیرقانونی و بی‌اثر خواندند.

ترکیه ریاست دوره‌ای این سازمان را برعهده دارد. اردوغان در سخنرانی افتتاحیه این نشست به تندی از اسرائیل انتقاد کرد و آن را «دولت تروریست» و «کشور اشغالگر» خواند.

همزمان بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه نیز در یک راهپیمایی اعتراضی علیه تصمیم ترامپ در استان کریک قلعه گفت که آنکارا بیت‌المقدس شرقی را پایتخت فلسطین می‌داند.

او خواستار حمایت جامعه بین‌المللی از فلسطینیان شد و گفت: «ترکیه هرگز اجازه نمی‌دهد که فلسطینی‌ها از سرزمین‌شان رانده شوند.»

یکشنبه چندین تظاهرات در ترکیه علیه تصمیم ترامپ برگزار شد.

تظاهرات علیه تصمیم ترامپ در دیاربکر، شهر کردنشین شرق ترکیه

تصمیم واشنگتن بر سر بیت‌المقدس با مخالفت گسترده روبرو شده و به راهپیمایی‌های اعتراضی در نقاط مختلف جهان انجامیده است.

شورای امنیت سازمان ملل نیز قرار است دوشنبه بر سر پیش‌نویس پیشنهادی مصر برای لغو تصمیم ترامپ رأی‌گیری کند.

اردوغان نیز پیش از این وعده داده بود که با کشاندن موضوع بیت‌المقدس به شورای امنیت و در صورت نیاز، مجمع عمومی سازمان ملل برای لغو آن تلاش خواهد کرد.


در همین زمینه

Share