Share

حزب دموکرات کردستان عراق درباره اعتراضات چند روز اخیر در اقلیم کردستان اطلاعیه‌ای منتشر کرد و در آن ضمن مشروع دانستن حق اعتراض مردم، خشونت‌ها و «تظاهرات مسلحانه» را محکوم کرد.

در اعتراضات دو روز اخیر در اقلیم کردستان عراق دفاتر حزب دموکرات کردستان به آتش کشیده شد

در اعتراضات دو روز اخیر در اقلیم کردستان عراق دفاتر حزب دموکرات کردستان به آتش کشیده شد

حزب دموکرات کردستان در این اطلاعیه از مردم کردستان خواسته است تا «مسئولانه» علیه «اقدامات غیرقانونی که سبب تهدید کردستان و حکومت دموکراتیک آن می‌شود»، عمل کنند.

از روز دوشنبه ۱۸ دسامبر / ۲۷ آذر اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای مختلف اقلیم کردستان علیه دولت، بحران اقتصادی، فساد مالی و قطع یا کم شدن حقوق‌ها برگزار شده است. این تظاهرات اعتراضی به خشونت نیز کشیده شد و دفاتر احزاب سیاسی اصلی اقلیم کردستان، از جمله دفاتر حزب دموکرات به آتش کشیده شد. در اعتراضات روز گذشته (سه‌شنبه) در شهر رانیه پنج نفر کشته و ۸۰ نفر زخمی شدند.

حزب دموکرات کردستان عراق در اطلاعیه خود برخی از معترضان را کسانی عنوان کرد که قصد دارند جمعیت را به سمت خشونت بکشند.

در این اطلاعیه آمده است: «اعمال و اظهارات این افراد موجب تضعیف شخصیت مدنی تظاهرات شده و آن را به تظاهرات مسلحانه تبدیل کرده است. همچنین روشن است که شورشگران دفاتر حزب دموکرات کردستان را هدف قرار داده‌اند.»

حزب دموکرات از نیروهای امنیتی خواسته است تا وظیفه خود را در حفاظت از جان و مال کسانی که در ساختمان‌های حزبی یا دولتی به‌سر می‌برند، انجام دهند.

حزب دموکرات همچنین گفته است که این حزب و دولت به کسانی که با «صدای مشروع» اعتراضات خود را بیان می‌کنند و خواهان زندگی بهتر هستند گوش فرا می‌دهند.

حزب دموکرات کردستان بیشترین تعداد کرسی‌های پارلمان اقلیم کردستان را دارد و نخست‌وزیری و شورای امنیت این منطقه نیز در دست این حزب است.

اقلیم کردستان از آغاز سال ۲۰۱۴ به دلیل کاهش بودجه دولت عراق، کاهش قیمت نفت و جنگ علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) با بحران اقتصادی روبه‌روست. این بحران پس از همه‌پرسی استقلال کردستان در روز ۲۵ سپتامبر / ۳ مهرماه عمیق‌تر شد. همه‌پرسی فوق به‌رغم مخالفت دولت مرکزی و کشورهای خارجی توسط مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان و رهبر حزب دموکرات کردستان برگزار شد. اکثریت بالای مردم کردستان به این همه‌پرسی «آری» گفتند اما نیروهای نظامی بغداد با کمک افراد حشد شعبی به سمت کردستان پیشروی کردند و منطقه نفت‌خیز کرکوک را که از سه سال پیش در دست کردها بود به تصرف خود در آوردند و بدین ترتیب نیمی از درآمد نفتی اقلیم کردستان کاهش یافت.

دولت مرکزی همچنین مانع از پروازهای بین‌المللی به دو فرودگاه کردستان شده و به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های خصوصی کردی و خارجی مجبور به تعطیل شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

چندین کشته و زخمی در ادامه اعتراضات در اقلیم کردستان

کردهای معترض دفاتر حزب دموکرات و اتحادیه میهنی در شهرهای اطراف سلیمانیه را آتش زدند

Share