Share

احزابی که برای تشکیل دولت آینده بلژیک مذاکره می‌کنند اعلام کردند که از سال ۲۰۱۵ هفت نیروگاه اتمی این کشور بسته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسئولان دولت آینده بلژیک شب گذشته، یکشنبه هشتم آبان‌ماه (۳۰ اکتبر) پس از مذاکرات خود، تصمیمی فوری در مورد استفاده از انرژی اتمی گرفتند.

بر پایه این تصمیم از سال ۲۰۱۵ میلادی می‌بایست هفت نیروگاه اتمی بلژیک یکی پس از دیگری تعطیل شوند.

همچنین اعلام شد که سه نیروگاه اتمی می‌بایست در سال ۲۰۱۵ از شبکه خارج شوند. این البته در صورتی است تأمین انرژی تضمین شود، در غیر این صورت سه نیروگاه اتمی مدت بیشتری به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

دولت جدید بلژیک موظف شده است که تاریخ‌های دقیق کاهش نیروگاه‌های اتمی و برنامه‌ریزی چگونگی تأمین انرژی در این کشور را در ماه‌های آینده ارائه دهد.

این تصمیم شش حزب مذاکره‌کننده که قرار است دولت آینده بلژیک را تشکیل دهند در واقع ادامه مصوبه‌ای است که در سال ۲۰۰۳ تأیید شده بود.

هشت سال پیش دولت وقت بلژیک تصمیم گرفت از سال‌ ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۵ آرام آرام انرژی اتمی را کنار بگذارد اما مشکل تأمین انرژی جایگزین این تصمیم را زیر سئوال برد

هشت سال پیش دولت وقت بلژیک تصمیم گرفت از سال‌ ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۵ آرام آرام انرژی اتمی را کنار بگذارد اما مشکل تأمین انرژی جایگزین این تصمیم را زیر سئوال برد.

فروپاشی دولت بلژیک در سال گذشته و بحران سیاسی ناشی از آن مانع از آن گردید که مجلس این کشور در مورد این تصمیم، قانونی تصویب کند.

با این حال، با پیش آمدن فاجعه اتمی فوکوشیما در ژاپن در ماه مارس گذشته، بحث بر سر کنار گذاشتن انرژی اتمی در بلژیک نیز بار دیگر به موضوع روز تبدیل شد.

جایگزین ساختن انرژی اتمی یکی از دغدغه‌های اصلی در کشورهای پیشرفته صنعتی پس از فاجعه اتمی اخیر در فوکوشیمای ژاپن است.

پیش از این در خردادماه گذشته دولت آلمان پس از بحث‌های طولانی، قوانین لازم برای طرح خروج از انرژی اتمی را تصویب کرد. به موجب این قوانین نیروگاه‌های اتمی تا سال ۲۰۲۲ برای همیشه در آلمان خاموش خواهند شد.

برنامه دولت آلمان برای خاموشی نیروگاه‌های اتمی با موافقت احزاب مختلف این کشور روبه‌رو گردید.

آلمان تلاش خواهد کرد که در ۱۰ ساله آینده با راه‌اندازی دوباره نیروگاه‌های ذغال سنگ و گاز و رفتن به سوی انرژی‌های بدیل و تجدیدپذیر مانند انرژی بادی و خورشیدی، گام‌به‌گام از انرژی اتمی فاصله بگیرد.

همچنین در یک همه‌پرسی در خردادماه گذشته، مردم ایتالیا نیز با اکثریت بالای ۹۵ درصد از شرکت‌کنندگان، به استفاده از انرژی هسته‌ای در این کشور رأی منفی دادند.

بلژیک از دهم ژوئن سال ۲۰۱۰ بدون دولت انتخابی به‌سر می‌برد که این مدت طولانی در تاریخ سیاسی این کشور بی‌سابقه بوده است.

در نیمه ماه اکتبر گذشته، درست پس از گذشت ۱۶ ماه از انتخابات مجلس بلژیک، سرانجام مذاکرات روشنی برای تشکیل دولت جدید به رهبری الیو دی‌روپو، دبیرکل سوسیالیست‌های فرانسه‌زبان این کشور آغاز شد.

در این مذاکرات شش حزب دمکرات‌مسیحی، سوسیالیست و لیبرال از بخش‌های والونی (فرانسه‌زبان) و فلاماند (هلندی‌زبان) شرکت داشتند.

در بلژیک احزاب سیاسی مشابه در دو بخش فرانسه‌زبان و هلندی‌زبان مستقل هستند. به‌عنوان مثال هر بخش حزب سوسیالیست یا دمکرات‌مسیحی خود را دارد.

تشکیل دولت تازه در بلژیک زمانی صورت خواهد گرفت که احزاب مذاکره‌کننده دو بخش فرانسه‌زبان و هلندی‌زبان در مورد اصلاحات دولتی به توافق برسند.
 

Share