Share

در آستانه، پایتخت قزاقستان، هشتمین دور مذاکرات درباره بحران سوریه روز پنج‌شنبه ۲۱ دسامبر / ۳۰ آذر آغاز به‌کار کرد. استفان دی ‌میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه روز جمعه به این مذاکرات می‌پیوندد.

مذاکرات آستانه درباره بحران سوریه

مذاکرات آستانه درباره بحران سوریه

به‌گزارش خبرگزاری ریانووستی روسیه، روز پنج‌شنبه وزارت خارجه قزاقستان اعلام کرد که استفان دی میستورا پس از گفت‌وگو با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه و سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در مسکو، به آستانه خواهد رفت تا در هشتمین دور این مذاکرات شرکت کند.

برای ادامه مذاکرات آستانه هیئت‌های نمایندگی رژیم سوریه و اپوزیسیون به‌همراه نمایندگان روسیه، ایران و ترکیه، سه کشور بانی این مذاکرات، وارد پایتخت قزاقستان شدند.

در مذاکرات این دوره، از جمله کنفرانسی درباره آینده پس از جنگ سوریه تدارک دیده خواهد شد.

در روز پنج‌شنبه گفت‌وگوهای دو جانبه میان شرکت‌کنندگان در نظر گرفته شده و در روز جمعه نشست عمومی برگزار خواهد شد.

در نشست عمومی افزون بر هیئت‌های نمایندگی رژیم سوریه و اپوزیسیون، نماینده‌های روسیه، ایران و ترکیه و همچنین استفان دی میستورا و نمایندگان آمریکا و اردن به عنوان ناظر شرکت خواهند داشت.

هشتمین دور مذاکرات آستانه دو روزه خواهد بود. الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه، رئیس هیئت نمایندگی روسیه؛ سدات اونال، معاون وزیر خارجه ترکیه، رئیس هیئت نمایندگی این کشور و حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقا وزارت خارجه ایران، رئیس هیئت نمایندگی ایران در این مذاکرات هستند.

در ماه‌های گذشته، آستانه میزبان مذاکرات صلح بین گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد، ایران، ترکیه، روسیه و نمایندگان اسد بوده است. هفتمین دور مذاکرات صلح آستانه روزهای ۳۰ و ۳۱ اکتبر / ۸ و ۹ آبان برگزار شد. در این دور درباره پاکسازی سوریه از مین‌ها و بمب‌ها گفت‌وگوهایی صورت گرفت.

روسیه در پایان آخرین نشست آستانه از بیش از ۳۰ گروه از مخالفان مسلح حکومت بشار اسد دعوت کرد که در «کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه» شرکت کنند. برای نخستین بار از کردهای سوریه هم برای شرکت در این مذاکرات دعوت شد. یگان‌های مدافع خلق کرد از پیشنهاد روسیه استقبال کردند.

ششمین دور مذاکرات آستانه نیز ۱۳ تا ۱۵ سپتامبر / ۲۲ تا ۲۴ شهریور سال جاری برگزار شد. تبادل زندانیان و اسرا در دور ششم مورد مذاکره قرار گرفته بود.

مسکو، تهران و آنکارا در پی تثبیت آتش‌بس در مناطق کاهش تنش در سوریه هستند. ایران و روسیه از رژیم سوریه حمایت می‌کنند در حالی‌که ترکیه از مخالفان آن پشتیبانی می‌کند.

آخرین بار در روز ۲۲ نوامبر / یکم آذر مذاکرات سه جانبه حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه به‌منظور بررسی اوضاع سوریه و یافتن راه‌حل‌هایی برای ثبات درازمدت در این کشور، در سوچی روسیه برگزار شد.

در حال حاضر ۹۸ درصد خاک سوریه توسط نیروهای رژیم سوریه، با پشتیبانی هوایی روسیه و همچنین نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان از دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) خارج شده است.

مذاکرات دیگری که در رابطه با جنگ سوریه برگزار می‌شود در ژنو و با نظارت سازمان ملل است. هشتمین و آخرین دور مذاکرات ژنو که در همین ماه دسامبر برگزار شد بدون نتیجه پایان یافت. استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل رژیم سوریه را مسئول این ناکامی دانست.

بیشتر بخوانید:

برگزاری هفتمین دور مذاکرات آستانه برای حل بحران سوریه

Share