Share

اکثر کشورهای عضو در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با رأی خود به تصمیم یک جانبه رئیس‌جمهوری آمریکا برای رسمیت دادن به بیت‌المقدس (اورشلیم) به‌عنوان پایتخت اسرائیل، اعتراض کردند.

روز پنجشنبه ۲۱ دسامبر/ ۳۰ آذر نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موضوع بررسی انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس به درخواست کشورهای ترکیه و یمن برگزار شد. با وجود اینکه متن پیش‌نویس قطعنامه‌ای که در این نشست مطرح شد نامی از ریاست جمهوری آمریکا نمی آورد، اکثریت کشورهای عضو در صحن سازمان ملل علیه تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارت کشورش به اورشلیم موضع گرفتند.

با وجود تهدیدهای نیکی هیلی، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل که گفته بود واشنگتن دی.سی نام کشورهایی که علیه آمریکا رأی دهند را از یاد نخواهد بود، ۱۲۸ کشور به پیش‌نویس قطعنامه مطرح شده در این جلسه رأی مثبت، ۳۵ کشور رای ممتنع و ۹ کشور رأی منفی دادند.

نماینده ایالات متحده آمریکا پیش از رأی‌گیری با اشاره به کمک‌های مالی آمریکا به برخی از کشورهای عضو گفت: «ما وظیفه داریم که برای سرمایه‌گذاری‌هایمان بیشتر طلب کنیم. اگر سرمایه‌گذاری‌های ما ناکام بماند، ناچار می‌شویم که منابع خود را به شیوه‌های مولدتری مصرف کنیم. اکنون‌که این قطعنامه پیش روی ماست به اینها می‌توانیم فکر کنیم.»

خود دونالد ترامپ هم یک روز پیش از این رأی‌گیری مقابل خبرنگاران هم سازمان ملل و هم کشورهای عضو را به کاهش بودجه دریافتی از آمریکا تهدید کرد: «آنها صدها میلیون دلار و حتی میلیاردها دلار از ما پول می‌گیرند و بعد علیه ما رأی می‌دهند. بسیار خوب، ما در حال تماشای این رأی‌ها هستیم. بگذارید علیه ما رأی بدهند. خیالی نیست. این موجب خواهد شد که ما پول بیشتری پس‌انداز کنیم.»

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، بلافاصله پس از مشخص شدن نتیجه رأی‌گیری، آن را «پیروزی برای فلسطین» توصیف کرد. دفتر نخست‌وزیر اسرائیل هم در بیانیه‌ای، ضمن تشکر مجدد از ترامپ، تصمیم سازمان ملل را «مردود» شناخت و در عین حال رضایت خود را نسبت به تعداد زیادی از کشورهایی که به این تصمیم رأی ندادند اعلام کرد.

۳۵ کشور از جمله کانادا، که مقامات فلسطینی انتظار داشتند از موضع آمریکا حمایت کنند، رأی ممتنع دادند. نمایندگان کشورهای ممتنع، از جمله مکزیک، بیشتر در تریبون سازمان ملل از حرکت یک‌جانبه ترامپ در به رسمیت دادن به اورشلیم به‌عنوان پایتخت اسرائیل انتقاد کردند و آن را خلاف قوانین بین‌المللی قطعنامه‌های پیشین سازمان ملل دانستند.

۲۱ کشور در رأی‌گیری حضور نداشتند و ۹ کشور به این قطعنامه رأی منفی دادند. همه‌ این کشورها هم به شکل سنتی دوست و حامی اسرائیل و آمریکا نیستند از جمله کشورهای شرق اروپا مانند مجارستان، جمهوری چک، رومانی، کرواسی و لهستان. این نشان می‌دهد تهدیدهای ترامپ برای کاهش کمک‌های مالی آمریکا مؤثر بوده است.

پیش‌نویس قطعنامه‌ای که روز پنجشنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به رأی گذاشته شد به‌مانند پیش‌نویس قطعنامه‌ای که مصر روز دوشنبه ۱۸ دسامبر در شورای امنیت سازمان ملل متحد به رأی گذاشت، به طور مستقیم به شخص دونالد ترامپ یا کشور ایالات متحده اشاره نمی‌کند. اما جلسه اضطراری نشست عمومی سازمان ملل، در واکنش به وتوی پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی مصر در شورای امنیت برگزار شد و از این رو بیشتر کشورهای که در صحن سازمان ملل صحبت کردند، وتوی یک جانبه آمریکا را محکوم کردند.

خود متن قطعنامه هم با ارجاع به چند قطعنامه تصویب‌شده شورای امنیت سازمان ملل متحد آغاز می‌شود که ایالات متحده یا به آنها رأی مثبت داده و یا رأی ممتنع و همه آنها مربوط به اورشلیم شرقی هستند. بیشتر در این قطعنامه‌ها آمده که اسرائیل نمی‌تواند جمعیت یهودی اورشلیم شرقی را افزایش دهد یا نمی‌تواند بناهای تاریخی مذهبی اورشلیم را دست‌کاری کند. بنا به این قطعنامه‌ها، کشورهای عضو سازمان ملل به ایالات متحده قراردادهای بین‌المللی‌ای را که این کشور پیش از این امضاء کرده و در تناقض با تصمیم انتقال سفارت هستند را یادآوری کرد.

قطعنامه نشست عمومی علیه انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم هم به مانند پیش‌نویس پیشنهادی مصر که وتو شد «در مورد تصمیمات اخیر درباره وضعیت اورشلیم» ابراز تاسف کرده است. اما این قطعنامه عملا ارزش اجرایی ندارد و بیشتر حکمی نمادین است که موضع کشورهای عضو سازمان ملل متحد را نشان می‌دهد.

هم اسرائیل و هم فلسطین، بیت‌المقدس (اورشلیم) را پایتخت کشور خود در راه حل دو کشوری می‌دانند. این موضوع موجب شده که کشورهای عضو سازمان ملل تصمیم بگیرند که سرنوشت این شهر در رابطه با این دو کشور در مراحل نهایی مذاکرات صلح مشخص شود. به غیر ایالات متحده آمریکا که گفته است پایتختش را به اورشلیم خواهد برد، هیچ کشور دیگری در بیت‌المقدس پایتخت ندارد.

در همین زمینه:

ترامپ اعضای سازمان ملل را تهدید کرد

مجمع عمومی سازمان ملل علیه تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس رأی‌گیری می‌کند

 

Share